Answer:-18xy+2x-13y
Step-by-step explanation: combine like terms
R $30.00. Since 1 pound = 16 ounces, so there are about apples in each pound. You can buy approximately apples for $3
<span>r $30.00? Complete the explanation. The cost per pound of the app</span>
Answer:
Ezra can plant 8 sunflowers
Step-by-step explanation:
0.7S + 0.5L <u><</u> 11
0.7S + 0.5(10) <u><</u> 11
0.7S + 5 <u><</u> 11
0.7S <u><</u> 6
6 ÷ 0.7 = 8.5
Answer:

Step-by-step explanation:
Given the inequality

First, convert mixed numbers to improper fractions:

Now the inequality looks like

Multiply it by 6:
