C. The square root of 144
Answer:
There was a markdown of $26.28 which is 20.53% off the original asking price.
Hope this helps and PLEASE MARK BRAINLIEST!
Thank you!!
Answer:
52min
Step-by-step explanation:
5 people..............5 walls............52 min
1 people...............5 walls...........52 x 5=260 min
1 people................20 walls.........260 x 4 =1040 min
20 people................20 walls........1040:20=52 min
Answer:.40 cents
Step-by-step explanation: divide the total cost by the amount of items you have.
Answer:
x = 4 ± 
Step-by-step explanation:
Given
x² - 8x = 3
To complete the square
add ( half the coefficient of the x- term )² to both sides
x² + 2(- 4)x + 16 = 3 + 16
(x - 4)² = 19 ( take the square root of both sides )
x - 4 = ±
( add 4 to both sides )
x = 4 ±