1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
3 years ago
6

PLEASE HELP ASAP PLZ EXPLAIN

Mathematics
1 answer:
Alekssandra [29.7K]3 years ago
4 0

Answer:

the left graph is wrong because the years don't follow a pattern. usually they're suppose to go up by the same number each time. The left graph represent data better because it goes up by 10 years each time.

You might be interested in
Can a polar bear go on a safari​
Paladinen [302]
No, apparently it can not.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?
jolli1 [7]

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Step-by-step explanation:

<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How is 2y(z(z+5)+10) gotten from 2yz^2 +10yz +20y ? Please help!!!
Harrizon [31]

Answer:

Adding like terms! Hope this Helps!

6 0
3 years ago
HELP! "translate: the product of 8 and a number increased by 2 use x as the variable"
Bumek [7]

Answer:

variable is (<em> </em><em>x</em><em> </em><em>)</em>

<em>∆</em><em>product</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>8</em><em> </em><em>:</em>

<em>8</em><em> </em><em>x</em>

<em>∆</em><em>the</em><em> </em><em>number</em><em> </em><em>increase</em><em>d</em><em> </em><em>by</em><em> </em><em>2</em><em> </em><em>:</em><em> </em>

<em>8</em><em> </em><em>x</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>2</em>

<em>And</em><em> </em><em>we</em><em>'re</em><em> </em><em>done</em><em> </em><em>♥️</em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lisa's store collects 5% sales tax on every item sold. If she collected $22.00 in sales tax, what was the cost of the items her
myrzilka [38]
I did the math and i got 440
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • X-7=11 , 2x+y=19 when using elimination
    15·1 answer
  • 4x+3y=7-(4x+y=9)<br> Subtract it
    14·1 answer
  • Need help with this problem​
    14·1 answer
  • How many minutes is in 3/4 of a hour?
    13·1 answer
  • Job seekers should try to work for their preferred companies __________. A. without searching the job market B. even if it is no
    5·2 answers
  • on the first one shows you how to solve it then second one is the problem just tell me the answer pls have a good day bye
    13·1 answer
  • HELP ME HELP ME PLSSSSS
    15·1 answer
  • Which of these sentences is always true for a parallelogram?
    14·1 answer
  • The sum of the squares of two positive numbers is 41 and the difference of the two squares of the numbers is 9. Find the numbers
    10·1 answer
  • What is the sum of the diagonals in a rectangle whose area is 25v3 and whose width is 5?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!