1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GenaCL600 [577]
3 years ago
9

−6(x+7)=−4x−2 how many solutions

Mathematics
2 answers:
yaroslaw [1]3 years ago
8 0

Answer: There is one solution, -20

Step-by-step explanation:

-6(x+7)=-4x-2\\\\Distribute\\\\-6x-42=-4x-2\\\\Add(6x)\\\\-42=2x-2\\\\Add(2)\\\\-40=2x\\\\x=-20

There is one solution, -20

Hope it helps <3

matrenka [14]3 years ago
7 0

Answer:

<h2>Only one solution</h2>

Step-by-step explanation:

Solution,

- 6(x + 7) =  - 4x - 2

Distribute -6 through the parentheses

- 6x - 42 =  - 4x - 2

Move variable to L.H.S and change its sign

- 6x + 4x  - 42 =  - 2

Move constant to R.H.S and change its sign

- 6x + 4x =  - 2 + 42

Collect like terms

- 2x  =  - 2 + 42

Calculate the sum

- 2 x = 40

Divide both sides of the equation by - 2

\frac{ - 2x}{ - 2}  =  \frac{40}{ - 2}

Calculate

x =  - 20

Hope this helps..

Good luck on your assignment..

You might be interested in
What's the ratio of 60 and 96
ella [17]
60:96
\frac{60}{12}:\frac{96}{12}
5:8
3 0
3 years ago
A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
Misha Larkins [42]

The given ratio is:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}=\frac{x}{1oz}

Now, solve for x:

\begin{gathered} x=\frac{1oz\cdot\text{ \$1.99}}{16oz} \\ x=0.12 \end{gathered}

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz

7 0
1 year ago
kims family spends $62.50 on dinner.they leave an 18% tip. how much is their total bill after their tip
ser-zykov [4K]

Answer:

73.75

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find the value of x.​
bekas [8.4K]

Answer:

x=7

Step-by-step explanation:

  • The sum of exterior angles of a polygon is equal to 360 degrees
  • (12x+37)+(12x-2)+(20x-29)+46=360\\12x+12x+20x+46+37-29-2=360\\44x+52=360\\44x+52-(52)=360-(52)\\44x=308\\x=7
3 0
3 years ago
Solve 6 and 7 please?
Charra [1.4K]

Hey!

---------------------------------------------------------------------

We know that (a = -3), (b = 2), (c = 5), and (d = -4)

---------------------------------------------------------------------

Question 6:

= 5ac - 2b

= 5(-3)(5) - 2(2)

= 5(-15) - 4

= -75 - 4

<u>= -79</u>

---------------------------------------------------------------------

Question 7:

= ab/d

= (-3)(2)/-4

= -6/-4

<u>= 1 1/2</u>

---------------------------------------------------------------------

Hope this helped, good luck!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which has the smallest value 11 , 0.675,1.23,0.42,1.011
    13·1 answer
  • -2x + 4x = -4 + 0<br> What is the answer?
    8·2 answers
  • P(A)=0.4 and (B)=0.45 what is P(A/B)?
    10·1 answer
  • Is 16 gallons equal, less, or more than 64 quarts?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP SOON. NO ONE IS ANSWEING ANY OF MY QUESTIONS.
    7·1 answer
  • I need help figuring out this equation
    8·2 answers
  • Can someone help me with my homework
    9·2 answers
  • Please tell fast plzzzzzzz​
    13·1 answer
  • What is the surface area of this rectangular pyramid?
    11·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (9, 6) and (5, 5).
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!