1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sladkih [1.3K]
3 years ago
8

a baseball and a bat cost $1.10 and if this bat costs .10 cents more than the ball. how much did the ball cost?

Mathematics
1 answer:
kari74 [83]3 years ago
8 0
<u>Define x:</u>
Let the cost of the ball be x.
Ball = x
Bat = x + 0.1

<u>The total cost is $1.10:</u>
x + x + 0.1 = 1.1
2x + 0.1 = 1.1
2x = 1
x = 0.5

<u>Find the cost of the bat and the ball:</u>
ball = x = $0.50
bat = x + 0.1 = 0.5 + 0.1 = $0.60

Answer: The ball cost $0.50


You might be interested in
The selling price of an item is 720 it is marked down 30% but the sale price is still marked up from the cost of 420 find the ma
aliya0001 [1]

Answer:

$84

Step-by-step explanation:

720x30=21600

21600/100=216

216=markdown (as a number instead of a percentage)

Now subtract that like this

720-216=504

504= sale price

Then do this

504-420=84

<em><u>Therefore it is $84</u></em>

<em><u /></em>

<em>Hope you understand!</em>

3 0
2 years ago
45,621 round to the nearest thousand?
yaroslaw [1]

Answer: 46,000

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Write the expression using exponents.<br> a·a·c·c
balandron [24]

Answer:

a^2*c^2

Step-by-step explanation: im pretty sure this is it

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Help Meee!!
Mazyrski [523]
A. There will be 60 ounces of pineapple juice needed. 150 servings divided by 20 servings is 7.5 servings. 7.5 servings times 8 ounces is 60 ounces.

B. You can make 50 servings of punch. 20 servings divided by 8 ounces is 2.5 ounces. 2.5 ounces times 20 ounces equals 50 servings.
6 0
2 years ago
Pls help!
Serhud [2]

Answer:

The difference would be 1/12.

Step-by-step explanation:

2/3 is 8/12.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 4q-2q+1
    13·2 answers
  • Convert 12 kilometers to pounds. <br> Use 1 kg 2.2 lb.
    14·1 answer
  • A vehicle uses 1 gallons of gasoline to travel 13 miles. At this rate, how many mile
    13·1 answer
  • -3 M squared + x 4 M cubed N squared over 2 m squared n old squared x 3 m n where m equals 4 + n equals -3
    15·1 answer
  • 1 A square is a rectangle.
    14·2 answers
  • find all two digit numbers with the following property:the difference between the number and the number with the same digits in
    5·1 answer
  • Which expression is equal to 2xx−2−x+3x+5?
    10·2 answers
  • Need help plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    9·1 answer
  • Which of the following solutions solves the system?
    14·1 answer
  • Who wants to be tested on their math(11 points)
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!