1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DaniilM [7]
3 years ago
9

Find the value of x rounded to the nearest tenth

Mathematics
2 answers:
just olya [345]3 years ago
7 0

Answer:  The correct option is (C) 12.5 units.

Step-by-step explanation:  We are given to find the value of x rounded to the nearest tenth.

From the figure, we see a right-angled triangle with one acute angle measuring 28°.

With respect to the angle with measure 28°, the length of the base is 11 units and the length of the hypotenuse is x units.

So, from trigonometric ratios, we have

\cos28^\circ=\dfrac{11}{x}\\\\\\\Rightarrow 0.8829=\dfrac{11}{x}\\\\\\\Rightarrow x=\dfrac{11}{0.8829}\\\\\Rightarrow x=12.4589.

Rounding to nearest tenth, we get

x = 12.5 units.

Thus, the required value of x is 12.5 units.

Option (C) is CORRECT.

elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
5 0
Cos28=11/x
x=11/cos28
it will be c
You might be interested in
Can someone help me? ​
Rasek [7]

Step-by-step explanation:

given \:  - 5n = 4m

making m the subject first by dividing through by 4

\frac{ - 5}{n}  =  \frac{4m}{4}

m =  \frac{ - 5n}{4}

from the question, given n = -1 ,0 ,1

so when n= -1

m =  \frac{ - 5( - 1)}{4}

m =  \frac{5}{4}

when n=0

m =  \frac{ - 5(0)}{4}

m =  \frac{0}{4}

m = 0

when n=1

m =  \frac{ - 5(1)}{4}

m =  \frac{ - 5}{4}

3 0
2 years ago
What value should be added to the expression to create a perfect square?
Lilit [14]
Answer is D.Don't take out the square

8 0
3 years ago
Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?
kvasek [131]

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

5 0
2 years ago
Please help.<br><br>Solve for x <br><br>​
Andreas93 [3]

Answer:

b i just dat.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
39. Write a ratio and a percent for the shaded area.
Xelga [282]

Hey there! :)

Answer:

First choice. 36/100 or 36%.

Step-by-step explanation:

Total # of squares:

10 × 10 = 100 squares.

# of squares shaded:

6 × 6 = 36 squares.

shaded/total to find the percent shaded:

Fraction: 36/100

Percentage: 36/100 × 100 = 36%.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 32.45 shirt; 15% discount.
    11·2 answers
  • What's the end time of 2hours and 18 minutes?
    5·2 answers
  • 11+4+x=x+9. kaksjdjdbdjjdjdbdbd
    14·1 answer
  • Which of the following is a binomial with degree 4?
    8·1 answer
  • Three-quarters of the students that Maria surveyed stated that they liked to sleep in on Saturday morning. If 24 of the students
    15·1 answer
  • UGH CAN SOMEONE PLS HELPW WITH THIS
    11·1 answer
  • PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!!!! SHOW WORK
    8·1 answer
  • A five​-digit number starts with a number between 4​-9 in the first​ position, with no restrictions on the remaining 4 digits. a
    15·1 answer
  • The actual distance between Kalamazoo and Ann Arbor is miles.
    12·2 answers
  • Construa a matriz B=(bij)2×4 definida por <br>Bij= 1, se i=j <br> i+j, se i≠j​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!