1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio [31]
3 years ago
13

Find the product of (2x-3) and (x+3)​

Mathematics
1 answer:
miss Akunina [59]3 years ago
3 0

Answer:

(2x - 3) * (x + 3)

=> (2x * x) + (-3 * 3)

=> 2x - 9

=> 2x -9

If my answer helped, kindly mark me as the brainliest!!

Thank You!!

You might be interested in
Can someone help me?
scoundrel [369]

Answer: its 180

Step-by-step explanation: length times width is the area. 15 times 12 is 180

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The volume of the sphere is 500/3 pie cubic units . what is the value of X?
lilavasa [31]
Volume=4/3 pi r^3. so 4/3 pi r^3 = 500/3 pi. Therefore, divide by pi, and multiply by 3, you get 4r^3=500. Divide by 4 to get r^3=125, and cube root to result in 25. r=25.
7 0
3 years ago
If Alejandro walks 3 miles in 43 minutes, then how far will Alejandro walk in 93 minutes?
LiRa [457]

Answer:

he will walk about 8 miles

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the start of the year a summer holiday to Spain cost £650. It increased by 11% in
olga nikolaevna [1]

Answer:

Final cost = £779

Step-by-step explanation:

It is given that:

Cost of summer holiday =  £650

Amount increased by 11%

Increased cost = 11% of 650

Increased cost = \frac{11}{100}*650

Increased cost = 0.11 * 650 =  £71.50

Amount after increment = 650 + 71.50 = £721.50

Further increase = 8%

Amount = 0.08 * 721.50 = £57.72

Final cost = 721.50 + 57.72 =  £779.22

Thus,

Final cost = £779

5 0
3 years ago
Other questions:
  • samuel used 1/5 of an ounce of butter to make 1/15 of a pound if jelly, how many ounces of butter are needed to make a pound of
    10·1 answer
  • How many different groups of students can show up for a seminar with an enrollment of 17?
    11·1 answer
  • A baker used the equation y = kx to find how many cupcakes he needs to fill 22 identical boxes. He found that he would need 176
    14·1 answer
  • A 16-inch diameter (8-inch radius) car tire is one of the most popular sizes for today's car Find the number of revolutions made
    6·1 answer
  • A school is repainting some of its classrooms. Each classroom is repainted with 5.5 gallons of paint. Write and solve an equatio
    15·2 answers
  • The
    9·1 answer
  • Given the circumference of a circle is 8π centimeters, calculate the area of the circle in terms of π.
    10·1 answer
  • Write an exponential function in the form y=ab^(x) that goes through points (0,4) and (6, 2916)
    12·1 answer
  • 3 feet of ribbons are needed for wrapping each present. How many presents can be wrapped with 102cm of ribbons?
    11·2 answers
  • Write each statement as a conditional.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!