1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stellarik [79]
3 years ago
15

A soda container holds 5 1/2 gallons of soda.how many ounces of soda does this container holds?

Mathematics
1 answer:
dusya [7]3 years ago
5 0
5\frac{1}{2}gallon=5\frac{1}{2}*4quarts=\frac{11}{2}*4quarts=22quuarts\\\\22quarts=22*32ounce=704\ ounce\\\\Solution\ is\ 5\frac{1}{2}gallon=704\ ounce.
You might be interested in
The price for 7 lb of potatoes is $5 what is the price per pound.​
Thepotemich [5.8K]

Answer:

The answer is $1.4.

6 0
2 years ago
A triangle has an angle that measures 55°. The other two angles are in a ratio of 11:14. What are the measures of those two angl
koban [17]

9514 1404 393

Answer:

  55° : 70°

Step-by-step explanation:

The sum of the two other angles is ...

  180° -55° = 125°

The sum of the ratio units is 11+14 = 25. Each ratio unit stands for 125°/25 = 5°. Then the other two angles are ...

  11×5° = 55°

  14×5° = 70°

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Original price $500 sale price $175 what’s the discount<br><br> this is on discounts and markups
lozanna [386]
The discount is 65%
sorry for the mistake
4 0
3 years ago
Ali has q quarters. Tom has four more quarters than Ali.
Anna35 [415]

Answer: x(.25)+(4+x(.25))=y

Step-by-step explanation:

1. set up the equation-

Ali has an unknown amount of quarters so make that x.

We know quarters are 25 cents so .25 if he has one quarter you put that one quarter into x, 2 into x and so on

Tom has 4 more, since he has 4 more it is 4+x and one again times .25

2. that is it

7 0
2 years ago
Solve for the variable: 3x + 3 = 36 11 12 13 33​
Andrei [34K]
The Answer Is A)11

Explanation: Subtract 3 From Both Sides By 3 Then Divide By 3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mrs. Trujillo bought 400 shares of a company's stock for $42.98/share. She pays a broker a commission of $16 to buy and sell sto
    12·1 answer
  • The age of a father is 2 less than 7 times the age of his son. In 3 years, the sum of their ages will be 52. If the son’s presen
    14·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • Mark scored three times as many points as justin.write and algebraic expression to represent the number of points mark scored. e
    8·1 answer
  • I missed 56 questions out of a 100 what is my score ?
    13·2 answers
  • Please help it’s my last question. I don’t understand much of Algebra I. I will give brainiest for who helps me within bout 10 m
    13·1 answer
  • the speed at which at a certain computer can access the internet is 2 megabytes per second how fast is this in megabytes per hou
    10·1 answer
  • If a finance professional recommends that you save 10% of your income each month and Julie spends 30% on rent and 40% on all oth
    9·1 answer
  • What is the probability of flipping a coin 50 times and getting tails 23 times or
    13·2 answers
  • Pls help me on this
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!