Answer:
The 2nd one
Step-by-step explanation:
Here is your answer
B) 1/125
REASON:
Given,

for F (3)
Putting x=3, in above function we get


HOPE IT IS USEFUL
Answer:
Step-by-step explanation:
20.70/90= 0.23 per foot
30*.23= 6.90
It'll cost $6.90 for 30 more feet.
In 3 hours, the two planes will be 2,700 miles apart.
If in one hour, the planes get 900 miles apart, it will take 3 hours to become 2,700 miles apart.
《----- and -----》 Indicatethe planes moving in opposite directions.
The number indicate the distance traveled.
The amount of times the number is repeated indicates the amount of hours flown (ex.: 50+50+50+50 would indicate 4 hours flown because there are 4 50s in the sequence).
So
《-----300 + 600-----》
=900 miles in one hour
《------300+300 and 600+600-----》
=1,800 miles in 2 hours
《-----300+300+300 and 600+600+600-----》
=2,700 miles in 3 hours