1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir1956 [14]
3 years ago
5

0. ‘ Alex is making 12 pennants for i " the school fair The pattern he is using to is make the pennants is shown in the 1 The fa

bric for the pennants costs per square foot How much will it cost Alex to 1 make 12 pennants

Mathematics
2 answers:
alukav5142 [94]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Svetradugi [14.3K]3 years ago
3 0

Answer: Total cost to make 12 pennants is $52.5.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

There is a rectangle and a triangle.

Length of rectangle = 1 ft

Width of rectangle = 3 ft

So, Area of rectangle is given by

Area=Length\times Breadth \\\\Area=1\times 3\\\\Area=3\ ft^2

Base of triangle = 1 ft

Height of triangle = 1 ft

So, Area of triangle is given by

Area=\frac{1}{2}\times base\times height\\\\Area=\frac{1}{2}\times 1\times 1\\\\Area=\frac{1}{2}\ ft^2

So, Total area of the pennants will be

3+\frac{1}{2}\\\\=\frac{6+1}{2}\\\\=\frac{7}{2}\ ft^2

Number of pennants = 12

Cost per square foot of pennant = $1.25

So, Total cost for 12 pennants is given by

12\times \frac{7}{2}\times 1.25\\\\=\$52.5

Hence, Total cost to make 12 pennants is $52.5.

You might be interested in
$550 at 4% for 2 years
pogonyaev
Mark me as brainliest
7 0
3 years ago
I'm confused on how to solve a right triangle given only one side measurement and one interior angle.
SVEN [57.7K]

Answer:

You use trigonometry.

Step-by-step explanation:

You can use soh cah toa. Basically you pic one side and if the interior angle is opposite or next to it, you you soh, or cah, or toa, it's based on where the angle is.

8 0
3 years ago
18 shirts for 279.45 what is the unit rate of the shirts?
adelina 88 [10]
The answer is 15.525. All you have to do is divide 279.45 by 18 which gives you 15.525.
3 0
3 years ago
What is the conjugate?
nata0808 [166]
A conjuate is real numbers like the conjuate of x and y would be a real number
7 0
3 years ago
25% of the student's in Mrs.Brown's class like chocolate ice cream. How many students are in her class if 6 students like chocol
Katen [24]

Answer:

24 students.

Step-by-step explanation:

25% is 1/4 of 100.

6*4= The number of students.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a patio door is 72inches side. if a drawing of the door is made with a scale of 2 inches. = 3ft, what is the width of the door o
    7·1 answer
  • If x to the power of 2 = 10 what is the value of x?
    7·2 answers
  • Two angles are complementary angles if the sum of their measures is 90
    14·1 answer
  • The table shows the width and length of different pictures that Coby has enlarged for the school yearbook: Enlarged Pictures Wid
    12·2 answers
  • What is the value of | 3 | (PLEASE HELPP!!)
    10·1 answer
  • 50:15
    8·1 answer
  • What is the sum of | 12 | and | 9 |?​
    10·2 answers
  • 1. It is a way of comparing two or more quantities having the same units. * 1 point O a. decimal O b. addends . O c. ratio O d.
    9·1 answer
  • Determine if each function is linear or nonlinear.
    9·1 answer
  • I need help with this please help asap
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!