1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
2 years ago
10

Please ans the question below

Mathematics
1 answer:
valina [46]2 years ago
3 0

Answer:

5 = 4 11/11

2/9 = 6/27

1248/37 = 33r27

Step-by-step explanation:

5 = 4 11/11 because 11/11 makes 1. Add 4 + 1, get 5.

2/9 = 6/27 because if you divide the denominators, 27/9, you get 3. What you do to the bottom, you must do to the top. Multiple 2 by 3, get 6. 6/27.

1248/37 = 33r27.

You might be interested in
Teisha is saving for a $3,150 car. If she can save $350 every month, how many months will it take her to save the amount she nee
Annette [7]

Answer:

E: 9 months

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A halogen-lighting manufacturer packs 64 halogen lamps ink a cube-shaped container. the manufacturer has been asked by his distr
pishuonlain [190]
64 divided by 8 = 8

So you're answer would be 8
4 0
2 years ago
73,890 and 100 and expanded form
Elden [556K]
73,980=70,000+3,000+800+90+0

100=100+00+0
4 0
2 years ago
Which of the following statements are true?
bezimeni [28]

Answer:

A, B, and C are all true.

Step-by-step explanation:

A. 6 is neither a perfect square nor a perfect cube.   True

B. 16 is a perfect square.   True 4^{2}

C. 27 is a perfect cube.   True 3^{3}

OD. 1,331 is both a perfect square and a perfect cube.   False

E. 9 is a perfect cube.  False

6 0
2 years ago
What is (5 radical 2) squared?
Roman55 [17]
(5 radical 2)^2 =

5^2 × (radical 2)^2 =

25 × 2 = 50

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 2^2 + (2√3)^2 = y^2<br><br> Please help!
    5·1 answer
  • Please don't get it wrong!!
    9·1 answer
  • Find the mode in the set 3,5,7,13,7,9,3<br>​
    8·2 answers
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • The total volume of a tree increases 6% each year. What will its volume be after 7 years if its volume is 5 cubic meters now? A.
    8·1 answer
  • Please help Help !!!!!!!
    6·2 answers
  • Please help me with this ASAP Don’t ANSWER With links please ****
    13·1 answer
  • Write an inequality for the following problem. Use X as your variable. 10 less than 7 times a number is greater then 56.
    5·1 answer
  • What is the result of converting 14 in into centimeters
    5·1 answer
  • How would you describe the red paths pictured below? ( The picture above)
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!