1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yulyashka [42]
3 years ago
13

Please help me by marking the correct answer to each part of number 9. I really dont get this at all, so please tell me why your

answer is correct (step by step) PLSS TELL ME HOW AND WHY THIS IS YOUR ANSWER!!!

Mathematics
1 answer:
Margaret [11]3 years ago
7 0
9a) False, The dimensions are 10 x 20

b) True, 10 x 20 = 200

c) 10-6=4   (right side minus left side)
    26-20=6 (bottom line minus top line)

d) True, Area of a triangle = (base x height) / 2

The base is 6 and the height is 4, so 6 x 4= 24 / 2 =12

e) True, the total area is equal to the triangle area plus the rectangles area.

so, 200+12= 212
You might be interested in
Two parallel lines are crossed by a traversal. What is the value of y?
deff fn [24]

Answer:

y = 50 is answers and it is alternate angle

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs Taylor looks at reviews online of the two hotels. Each category has been scored out of 10.
Vitek1552 [10]
This is wanting you to find the average. So add up the services and divide them by the number of services. The answer is Allcante Royal Hotel, which has a mean of 8. The other one has a mean of 7
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pens cost $2.70.<br><br> What is the cost per pen?
muminat

Answer:

1.70$

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is a raccons habbitat
kaheart [24]
Wooded areas near water
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. Austin left for school at 7:35 A.M He arrived at school 15 minutes later. What time did Austin arrive at school?
snow_lady [41]

Answer:

He arrived at school at 7:50

Step-by-step explanation:

15 plus 7:35 is 7:50


8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP! 20 POINTS BRAINLIEST IF RIGHT
    13·2 answers
  • A ski rental store rents a pair of skis for $44 a day and a snowboard for $58 a day. Yesterday, the store made $2,232 on ski and
    6·1 answer
  • How to solve for the shaded region
    14·1 answer
  • The Walters family bought 3 ham sandwich and 4 fruit cups for lunch. Each sandwich cost $4 and each fruit cups cost $2. How much
    8·1 answer
  • Part A
    15·1 answer
  • 1. What is the side of the square garden that has an area of 100
    10·2 answers
  • Can somebody help me please !?
    8·1 answer
  • 5+5+5+5+5+5+5+5+5+5+5
    9·2 answers
  • (b) In the figure below, m 2AEB= 55° and m AB = 60°. Find m CD.<br><br> m CD =
    14·1 answer
  • please help me I'll mark the brainliest please answer properly or else report , Thank you to who ever helps me ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!