1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
3 years ago
13

The amount of time it takes Ariana to do a math problem is continuous and uniformly distributed between 38 seconds and 79 second

s. What is the probability that it takes Ariana between 58 and 70 seconds to do a math problem
Mathematics
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
4 0

Answer:

29.27% probability that it takes Ariana between 58 and 70 seconds to do a math problem

Step-by-step explanation:

An uniform probability is a case of probability in which each outcome is equally as likely.

For this situation, we have a lower limit of the distribution that we call a and an upper limit that we call b.

The probability that we find a value X between c and d, d being greater than c, is given by the following formula:

P(c \leq X \leq d) = \frac{d-c}{b-a}

Uniformly distributed between 38 seconds and 79 seconds.

This means that a = 38, b = 79

What is the probability that it takes Ariana between 58 and 70 seconds to do a math problem

c = 58, d = 70

P(58 \leq X \leq 70) = \frac{70 - 58}{79 - 38} = 0.2927

29.27% probability that it takes Ariana between 58 and 70 seconds to do a math problem

You might be interested in
At Dave's diner, 2 sandwiches and 2 drinks cost $12. You can buy 5 drinks for the cost of one sandwich.
hram777 [196]
If you’re asking for the cost of the drink, the drink would be $1. This is because 2 sandwiches would cost $10 and that means 1 sandwich would make it $5. If 2 sandwiches cost $10, the remaining $2 in the $12 dollars would be the drinks. 2 drinks for $2 would make 1 drink for $1. So the cost of 5 drinks is $5 or $1 per drink.

If confused, don’t be shy to ask :)
8 0
2 years ago
PLEASEEE. WIll mark brainliest
stepan [7]

Answer:

$625 (but it's really $763.14)

Step-by-step explanation:

Use the formula I=P(1+r)^t

April=25000(1.04)^5=$30416.32

May=25000(1.0375)^6=$31179.46

$31179.46-$30416.32=$763.14

So $625 is the closest answer

5 0
3 years ago
The corner market sells potatoes at a rate of 1/2 dollars per potato.
inn [45]

Answer:

<em>The cost of 15 potatoes is $7.50</em>

Step-by-step explanation:

The potatoes are sold at a rate of $0.5 per potato.

1. Given Amanda can only spend $5 on potatoes at that price, she can buy at most $5 / 0.5 = 10 potatoes.

Amanda can buy at most 10 potatoes

2. Sam wants to buy 15 potatoes at that very same price. The cost of 15 potatoes is:

15 * $0.5 = $7.50

The cost of 15 potatoes is $7.50

6 0
2 years ago
A fully inflated basketball has a radius of 12
valentinak56 [21]

The volume of air needed is equal to the volume of the sphere, which is 7,234.56 cm^3.

<h3>How to get the volume of a sphere?</h3>

The volume of air that we need is equal to the volume of the basketball.

Remember that for a sphere of radius R, the volume is:

V = (4/3)*3.14*R^3

In this case, the radius is 12cm, replacing that we get:

V = (4/3)*3.14*(12cm)^3 = 7,234.56 cm^3

Then, to fully inflate the ball, we need  7,234.56 cm^3 of air.

If you want to learn more about spheres, you can read:

brainly.com/question/10171109

7 0
2 years ago
The table shows the number of cell phone towers a
Olin [163]

Answer:

The correct option is;

B. Yes. The ratios of towers to customers (thousands) are all equivalent to a unit rate of 52 Towers/(Thousand customers)

Step-by-step explanation:

The given data can be presented as follows;

Cell Phone Towers

Customer (thousands)    {}   Towers

1) 5.25            {}                          273

2) 6.25            {}                         325

3) 7.25            {}                         377

4) 9.25            {}                         481

From the given data, we have the ratio Towers/Customer (thousands) given as follows;

For 1), we have;

273 Towers/(5.25 thousands customers) = 52 Towers/(Thousand customer)

For 2), we have;

325 Towers/(6.25 thousands customers) = 52 Towers/(Thousand customer)

For 3), we have;

377 Towers/(7.25 thousands customers) = 52 Towers/(Thousand customer)

For 4), we have;

481 Towers/(9.25 thousands customers) = 52 Towers/(Thousand customer)

Therefore, the ratios of towers to customers (thousands) all have the same equivalent unit rate of 52 Towers/(thousand customers).

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 2) You work in the tech field. Your boss has asked that you and your team design a new style phone with a 7" screen display. Wha
    15·1 answer
  • Solve for x. <br><br> x = ___
    12·1 answer
  • Which of the following is equal to the expression below? (160x243)^1/5
    15·1 answer
  • Help me please!!!!! I just need this 1 answer!
    11·1 answer
  • If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
    8·1 answer
  • A bacteria sample can be modeled by the function f(x) - 350(1.20) which gives the number of bacteria in the sample at the end of
    10·1 answer
  • Find the measure of the angle.<br> Can someone help?<br> I need to show the work.
    6·1 answer
  • To find the quotient 2/5 divided by 1/4 multiply
    5·2 answers
  • I want to build a deck around my pool that is the same width all the way around. If the pool is 8meters by 10meters and I have e
    8·1 answer
  • Characteristics of quadratics
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!