1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bezzdna [24]
3 years ago
13

Wade has already spent $7 of his earnings. He could represent the total amount he has left using the expression a − 7 ⁢   .

Mathematics
2 answers:
SVEN [57.7K]3 years ago
8 0

Answer:

The answer is B

Step-by-step explanation:


valentinak56 [21]3 years ago
7 0
The answer is b because 7 plus 2 equals 9 and a equals whole amount then his current amount is A-9
You might be interested in
How do u do this <br> ahahahehhehehe
Lerok [7]

Answer and Step-by-step explanation:

Angle 1 and angle 2 combined equals 180.

So, to find angle 1, we subtract angle 2 from 180.

180 - 57 = 123

<u>m∠1 = 123°</u>

<u></u>

<u></u>

<u>#teamtrees #WAP (Water And Plant)</u>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of 5 pens is $140.50. What is the cost of 1 pen?
nydimaria [60]

Answer:

28.1

Step-by-step explanation:

140.50/5

These are some expensive pens

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eight randomly selected customers at a local grocery store spent the following amounts on groceries in a single visit: $216, $18
chubhunter [2.5K]

Answer:

a) 910

b) 828100

c) 144320

Step-by-step explanation:

a. ∑y

This is the sum of all values of y. So

\sum y = 216 + 184 + 35 + 92 + 142 + 175 + 9 + 57 = 910

b. (∑y)^2

This is the square of the sum, so the square of 910, that we found in the previous item.

910² = 828100

c. ∑y^2

This is the sum of the squares of each amount spent. So

\sum y^2 = 216^2 + 184^2 + 35^2 + 92^2 + 142^2 + 175^2 + 9^2 + 57^2 = 144320

8 0
3 years ago
Sam purchased a video game for $19.99 but paid $22.65. Sam paid $<br> in sales tax.
yulyashka [42]
He paid $2.66 in sales tax to find the correct answer you take 22.65-19.99 equals 2.66
3 0
2 years ago
Anyone want to talk girls only(halljeanice1)
Leokris [45]
Okay okay I don’t think it will work for me but if I do not get my messages I’m done
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Julie recently drove to visit her parents who live 567 miles away. On her way there her average speed was 16 miles per hour fast
    10·1 answer
  • Inset &lt; or &gt; to make a true statement.<br> -2.9 __ 3.8
    5·1 answer
  • Evaluate the expression if a = 4, b = 7, and c = 9. what does ac + b =
    6·1 answer
  • Please help with math
    13·2 answers
  • Two fractions are Equal.They also have the same donominator.What must be true of the numerators of the fractions?Explain
    5·1 answer
  • Numbers like 10 100 and 1000 and so on are called
    11·1 answer
  • Is 7n+6 equal to 13n?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME ON THIS QUESTION ASAP!!!!
    11·1 answer
  • Pyramid A is a square pyramid with a base side length of 8inches and height of 9inches. pyramid B has a volume of 2880in cubed.
    15·1 answer
  • -) Amy bought a magazine for $4 and eight
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!