1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Advocard [28]
3 years ago
5

A large community college has professors and lecturers the total number of faculty members is 136.The school reported that they

had six professors for every 11 lecturers how many professors does the Community College employ
Mathematics
1 answer:
Alona [7]3 years ago
4 0

Answer:

  48

Step-by-step explanation:

The ratio of professors to lecturers is ...

  P : L = 6 : 11

Then the ratio of professors to total faculty is ...

  P : (P+L) = 6 : (6+11) = 6 : 17

That is, professors make up 6/17 of the total faculty. Their number is ...

  P = (6/17)·136 = 48

The Community College employs 48 professors.

You might be interested in
Find the length of x
zaharov [31]

Answer:

The answer is 2

Step-by-step explanation:

The hypotenuses of the triangles are different. One is 4 and the other is 5.

Lets use ratios to find the relationship of the hypotenuse and the base.

2.5:5

Turn this into a fraction

2.5/5

Now divide

2.5/5 = 0.5

The base of the triangle is half the length of the hypotenuse.

So 4 is x’s hypotenuse so:

4 x 0.5 = 2

X = 2

6 0
2 years ago
What is the missing reason in the proof?
spayn [35]
Perpendicular bisector theorem
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe at least two differences between constructing an inscribed regular
Naddika [18.5K]

Answer:

They are very different because hexagons are amazing and squares are boring.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
A group of student organized a car wash to raise money for a local charity.the student charged $5 for each car they washed. In 3
Alex Ar [27]
$5 each car 3 hours = 12 cars ÷3 ÷3 1 hours = 4 cars ×8 ×8 8 hours = 32 cars 32 cars × $5 per car = $160 They earned $160 in 8 hours, from washing 32 cars.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Rachel flips a coin 150 times and finds that the probability of the coin landing heads up is Rachel wants to flip the same coin
    12·2 answers
  • A computer programmer charges $45 an hour for a coding projects plus a start-up fee of $150.
    11·1 answer
  • During the summer, a property owner will pay $24.72 plus $1.32 per hcf for Conservation Usage. The bill for Conservation Usage w
    5·1 answer
  • What two pieces of information you need to know velocity
    8·2 answers
  • What is the factored form of the polynomial 27x2y – 43xy2?
    8·2 answers
  • Susan, Hong, and Juan sent a total of 107 text messages over their cell phones during the weekend. Hong sent 4 times as many mes
    10·2 answers
  • What is x in the equation 25x + -11 = -86
    11·2 answers
  • Lawrence father gave him 200 baseball cards.each week,Lawrence purchase 25 baseball cards to add to his collection which inequal
    11·1 answer
  • Use an algebraic equation to find the measures of the two angles described below. Begin by letting x represent the degree measur
    5·1 answer
  • Please help me please
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!