Answer:
The answer is 2
Step-by-step explanation:
The hypotenuses of the triangles are different. One is 4 and the other is 5.
Lets use ratios to find the relationship of the hypotenuse and the base.
2.5:5
Turn this into a fraction
2.5/5
Now divide
2.5/5 = 0.5
The base of the triangle is half the length of the hypotenuse.
So 4 is x’s hypotenuse so:
4 x 0.5 = 2
X = 2
Perpendicular bisector theorem
Answer:
They are very different because hexagons are amazing and squares are boring.
Step-by-step explanation:
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
$5 each car
3 hours = 12 cars
÷3 ÷3
1 hours = 4 cars
×8 ×8
8 hours = 32 cars
32 cars × $5 per car =
$160
They earned $160 in 8 hours, from washing 32 cars.