1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
2 years ago
11

Matthew is 3 times as old as jenny. in 7 years, he will be twice as old as she will be then. how old is each now? Explain how to

solve it to plz
Mathematics
1 answer:
Nataliya [291]2 years ago
7 0

Let m and j be the current ages of Matthew and Jenny, respectively.

Now, Matthew is 3 times as old as Jenny, so the variables are in the following relation:

m=3j

In 7 years, both of them will be 7 years older, i.e. their ages will be m+7 and j+7, and Matthew will be twice as old:

m+7=2(j+7)

Now, remembering that m=3j, we can rewrite the second equation as

3j+7=2j+14 \iff j = 7

So, Jenny is 7 and Matthew is 21 (he's 3 times older).

In fact, in 7 years, they will be 14 and 28, and Matthew will be twice as old.

You might be interested in
Brainiest if correct or first<br> 1/2(6x+1/2)
Alexxx [7]

Step-by-step explanation:

1/2(6x+1/2)=0

3x+1/4=0

3X=-1/4

X=3(-1/4)

X=-3/4

OR

X=-.75

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The 12th term of a sequence is 41 and the 15th term is 140. What is the nth term?
OLga [1]
An= mth term.
an=a₁+(n-1)*d

a₁₂=41
a₁₅=140

a₁₂=41
41=a₁+(12-1)*d
41=a₁+11d 
a₁+11d=41    (1)

a₁₅=140
140=a₁+(15-1)*d
140=a₁+14d 
a₁+14d=140    (2)

With the equiations (1) and (2)  build a system of equations
a₁+11d=41
a₁+14d=140

we solve it.
-(a₁+11d=41)
  a₁+14d=140
--------------------
       3d=99  ⇒d=99/3=33

a₁+11d=41
a₁+(11*33)=41
a₁+363=41
a₁=41-363=-322

an=a₁+(n-1)*d
an=-322+(n-1)*33
an=-322+33n-33
an=-355+33n

an=-355+33n

To check:
a₁₂=-355+33*12=-355+396=41
a₁₅=-355+33*15=-355+495=140.
3 0
3 years ago
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
Step2247 [10]

Answer:

A = 297\pi

Step-by-step explanation:

To solve this problem we need to be familiar with the formula for the surface area of a cone:

A = \pi r(r + \sqrt{h^2+r^2})

We are given the length of a side and the diameter, to calculate the radius divide the diameter in half:

r = \frac{d}{2}\\r = \frac{18}{2}\\r = 9 cm

To calculate the height of the cone, we must use the Pythagorean Theorem:

C^2 = A^2 + B^2

We can treat the side length as the hypotenuse C, the radius as the base A, and solve for height B. Set the expression up like this:

C^2 = A^2 + B^2\\24^2 = 9^2 + B^2\\B^2 = 24^2 - 9^2\\B = \sqrt{24^2 - 9^2}\\B = \sqrt{576 - 81}\\B = \sqrt{495}\\B \approx 22.25

Now we can plug into our original formula:

A = \pi r(r + \sqrt{h^2+r^2})\\A = \pi 9(9+\sqrt{\sqrt{495}^2+9^2}\\A = \pi 9(9+\sqrt{495 + 81}\\A = \pi 9(9+\sqrt{576})\\A = \pi 9(9 + 24)\\A = \pi 9(33)\\A = 297\pi

5 0
2 years ago
I need help plzzzz I don't know how to​
Assoli18 [71]

it would be 48 because you would multiply 8 and 12 but then divide by 2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
150 students were surveyed to see what sport they play what percentage plays soccer
Anna35 [415]
Not enough info.
You need to know how many played soccer.

If the number who played soccer is represented by S;

Then percentage = S/150 x 100
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find TV. PLS HELP BRAINLIEST....
    14·1 answer
  • HELP GEOMETRY PLZ!!!
    14·1 answer
  • How many solutions can be found for the equation 4x − 8 − 4x = 9?
    8·2 answers
  • Please Help. If ∠P is given as well as the values of p, q, and r, then explain whether the Law of Sines or the Law of Cosines sh
    15·2 answers
  • Find the mean absolute deviation of the set of data 9 12 3 5 8
    13·2 answers
  • Find the value of x and explain how you got the answer
    8·2 answers
  • 1.according to the business entity assumption persoanl assets are treated as business assets.
    5·1 answer
  • What is a real-world example of an exponential function?
    11·2 answers
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • A principal is purchasing a pencil for each of her students. The pencils come in packages of 24. If there are 1,008 students, ho
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!