1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodomira [7]
3 years ago
10

When expressed as a single logarithm, ln x + 5 ln y - 1/2 ln z is equivalent to:

Mathematics
1 answer:
Fofino [41]3 years ago
4 0
Lnx+5lny-1/2lnz= ln(5x) - ln√z ==> ln[(5x)/√(z)]

You might be interested in
Ravi needs to buy some pencils. Brand A has 36 pencils for $8.52. Brand B has a pack of 48 pencils for $9.98. Find the unit pric
Aliun [14]

For this question you would divide $8.52 by 36 pencils to get about $0.24 per pencil for brand A rounded to the nearest cent. Then divide $9.98 by 48 pencils to get about $0.21 per pencil for brand B rounded to the nearest cent.

6 0
3 years ago
I NEED HELP ON THIS PLZZ!! WILL MARK BRAINLIEST
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

C i think

Step-by-step explanation:

you do 13x90 then divide by 5x

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What data set it the most spread from its mean<br>​
Ber [7]

Answer:

49, 17, 4, 18

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
In a bakery, a bag of bread rolls cost x dollars. A loaf of multi-grain bread costs $2 more than a bag of bread rolls. Mr. Lopez
Vaselesa [24]

Step-by-step explanation:

Cost of bag of bread rolls is x

Multigrain is (+2) more.

So (x+2)

Y can be the number of multigrain loves Mr. Lopez buys.

Answer: y=50/(x+2)

6 0
3 years ago
Which function does NOT have a range of all real numbers?
lesya692 [45]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

D is the correct answer

3 0
3 years ago
Other questions:
  • After the price of a CD player had been reduced to 1/4 of its original price, it was sold for $48. What was the original price?
    9·2 answers
  • Determine whether the vectors u and v are parallel, orthogonal, or neither.
    8·2 answers
  • 3(2-b) &lt; 10-3(b-6) please help
    7·2 answers
  • Which line is a linear model for the line?<br><br> 1. A<br> 2. B<br> 3. C<br> 4. D
    13·2 answers
  • 7 1/7 divided by 10/11 simplify
    5·1 answer
  • Apply the distributive property to create an equivalent expression.(7-4n) times 6
    13·1 answer
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!
    7·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • A water pumps 40 gallons a minute. How long will it take to empty a 2,000 gallon tank?
    15·1 answer
  • Please help this is for my test
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!