1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
2 years ago
11

Tyron takes 3/4 hour to paint a wall. His brother takes 1/3 of the time he takes. How long will his brother take to paint 5 simi

lar walls?
Mathematics
1 answer:
Ludmilka [50]2 years ago
4 0
3/4 of an hour = 45 minutes
1/3 of 45 = 15 minutes

15 minutes x 5 walls = 75 minutes = 1 hour and 15 minutes = 1 1/4 hours
You might be interested in
Explain why all linear angle pairs must be supplementary, but all supplementary angles do not have to be linear pairs?
dimulka [17.4K]
Two angles are supplementary if their measures sum 180°.

Linear angle pairs are adjacent angles (they are together) and they form a straight angle, which is 180°. Therefore, they are supplementary.

But two angles may be separated and yet add 180°, then they are supplementary but are not linear angle pairs.
4 0
3 years ago
What is the constant term in (2x+9)(x-4)(x+5)
andrezito [222]

Answer:

-180

Step-by-step explanation:

\left(2x+9\right)\left(x-4\right)\left(x+5\right)

\left(2x^2+x-36\right)\left(x+5\right)

2x^3+11x^2-31x-180

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The average yearly precipitation for Gulfport,
ivanzaharov [21]
5.441 inches every month I’m pretty sure
8 0
3 years ago
DONT ASK FOR BRAINLIEST
KiRa [710]
2(5k+1)

2x5x2+1 =21
K=2 | 21

2x5x3+1 =31
K=3 | 31
3 0
2 years ago
Gary wants to by a computer that costs $645. He earns about $10 an hour at his new job after taxes are deducted from his paychec
Nimfa-mama [501]
He has to work about 64hrs 30mins
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Betsy wants to paint the walls of her bedroom. Her bedroom measures 8 ft. by 10 ft. and has 8 ft. ceilings. Not counting doors a
    15·2 answers
  • a rocket car on the bonneville salt flats is traveling at a rate of 640 miles per hour. how much is time would it take for the c
    8·1 answer
  • What is 1\10 of 6,000
    5·2 answers
  • A class is made up of 4 boys and 10 girls. Half of the boys wear glasses. A student is selected at random from the class. What i
    11·1 answer
  • What is 8 2/4 - 3 2/3
    14·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$16.47. What is the unit price of the pairs of socks​?
    6·2 answers
  • The box plots show the average wind speeds, in miles per hour, for various cities in two different countries
    7·2 answers
  • How are similar figures related by a sequence of transformations?
    14·1 answer
  • What is the slope of the line given by the equation 2x+3y=6
    11·1 answer
  • Dante will rent a car for the weekend. He can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $63.96 and costs an
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!