1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
egoroff_w [7]
3 years ago
7

I NEED HELP!!! Thank you so much (:

Mathematics
1 answer:
elena-s [515]3 years ago
3 0
It is C. y= |x-5|-4 because it is shifted 5 units to the right and 4 units down
You might be interested in
Price: ? Discount: 5% Sale Price: $57
liq [111]
I just answered this.... :]

x - 0.05x = 57,
0.95x = 57,
57/0.95 = original price
Original price = $60

3 0
3 years ago
Dan multiplied 1,563 by 4 and got the incorrect product of 2,252. Find the correct product and explain what Dan did wrong. Pleas
Morgarella [4.7K]

Answer:

The correct product is 6,252.

I don't know what Dan did wrong lol

8 0
2 years ago
A group of 22 students participated in a Race. Their scores are below
malfutka [58]

Answer:

idk bc it doesnt show

Step-by-step explanation:

put the answer in!!

8 0
3 years ago
Calculate the equation of a straight line which x-intercept is = - 2 and y-intercept = 2
VikaD [51]

Answer:

y=-2x+2

Step-by-step explanation:

it has a positive slope

the line should point like this on the graph: picture above

7 0
1 year ago
Find the closest point on the line. <br> y = - x -4 to (4,4)
Liono4ka [1.6K]

Answer:

(-2,-2)

Step-by-step explanation:

The closet point on a line to any given point is the point where a perpendicular line intersects them both. The perpendicular line to y=-x-4 that intersects (4,4) is y=x. If you graph them both, you will find that they intersect at (-2,-2).

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me please?
    15·2 answers
  • Joe's fun ad sun rents beach chiars. The store rented 300 beach chairs each month in April and in May. The store rented 600 beac
    15·1 answer
  • To solve 49^3x = 343^2x+1, write each side of the equation in terms of base
    13·2 answers
  • What is half of 3 5/10?
    12·1 answer
  • what it the better value for the money, $8.99 for a package of 8 cold remedy capsules or $2.25 for 2 capsules​
    8·1 answer
  • Which point slope form equations could be produced with the points (3,2) and (4,6)
    10·1 answer
  • The cost of a pen at the office supply store is $2.65. The school store sells the pen for $3.45. How much does the school store
    9·1 answer
  • For each set of three measures, determine if they can be angle measures of a triangle
    13·1 answer
  • arron takes his dog for a walk afer school, he walks 5 blocks east and then 4 blocks north. if he was able to take a direct rout
    14·1 answer
  • Given: ABCDis a parallelogram ∠GEC ≅ ∠HFA and AE ≅FC.<br> Prove △GEC ≅ △HFA.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!