1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady bird [3.3K]
3 years ago
13

If AB = 62, find the value of x. Show your work

Mathematics
1 answer:
tangare [24]3 years ago
6 0
3x+16+2x-4=62
5x+12=62
5x=62-12
5x=50
x=10
You might be interested in
Can someone help me with this please?
Simora [160]
The answer would be C
5 0
3 years ago
A family goes to a restaurant. When the bill comes, this is printed at the bottom of it:
saw5 [17]

Answer:

$4.89 + $5.87 + $6.52 = $17.28

Step-by-step explanation:

i dont have nothing im sorry...

6 0
3 years ago
Give an example of an infinite set.
Montano1993 [528]
Infinite sets may be countable or uncountable. Some examples are: the set of all integers, {..., -1, 0, 1, 2, ...}, is a countably infinite set; and. the set of all real numbers is an uncountably infinite set.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Five dices are tossed together, what is the total number of outcome expected from this experiment?
Serga [27]
The total number of outcomes would be 6 ;) Hope this helps!
3 0
3 years ago
Question 9 of 10 <br> Solve -4x+ 2 26. <br> 0 A. x-6 <br> 0 B. )( 6 0 C. -6 0 D. )( 6
Drupady [299]

Answer:

The answer is (C.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the center and radius of the circle with equation (x - 6)2 + (y + 5)2 = 9. center (6,-5); radius 9 center (-6, 5); radius 3
    14·1 answer
  • a family went on vacation and used 5.4 gallons of gasoline to travel 150 miles how many total gallons of gassoline will they nee
    13·2 answers
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • A family purchased tickets to a museum and spent a total of $38.00. The family purchased 4 tickets. There was a $1.50 purchasing
    6·1 answer
  • M P = 40°, m 1 =<br><br> 40<br> 50<br> 90<br> 130
    15·1 answer
  • The length of a rectangle is 8 feet more than the width. If the width is increased by 4 feet, and the length is decreased by 5 f
    8·1 answer
  • Arrange The Steps Below To Solve For X.
    11·2 answers
  • 3. A rectangular prism has dimensions of 1/2 , 2, and 7/2 in.
    6·1 answer
  • HELP I NEED TO FIND THE COORDINATES OF THE POINTS
    9·1 answer
  • −3,−8,12,−15,9<br><br> find the mean
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!