1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
11

A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers

Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]3 years ago
7 0
All you have to do is divide.

When you divide you get $0.35
You might be interested in
Am i right <br> if not please tell me which is yes and no.<br> ty!
kicyunya [14]

Answer:

no, yes, and yes

Step-by-step explanation:

the equation is x>-1 3/4

5 0
3 years ago
Please help! My teacher didn't go over this in the notes D:, as long as it gets answered before midnight im fine though
Crank

Answer:

15*9=135

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line that contains (10,-1) and (-8,6)
creativ13 [48]

Answer:

the slope of the line that passes throught (x1,y1) and (x2,y2) is (y2-y1)/(x2-x1)

given

(-4,3) and (-8,6)

slop=(6-3)/(-8-(-4))=(3)/(-8+4)=3/-4=-3/4

slope is -3/4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHO EVER TELLS ME THIS ANSWER ASAP
blondinia [14]

it is not because prime factorization is a number broken down by its prime factors

4 x 3 x 20 x 8 x 22 = 42240

the correct prime factorization of 42240 is  2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 3 x 5 x 11


can i have brainliest

4 0
2 years ago
A clothing company has 4 different kinds of sweatshirts. Each year, the company makes 60,000 of each kind of sweatshirt. How man
Anna007 [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that,

The company makes 4 different sweat shirts

Each year they make 60,000 of each kind.

So, if they will make 60,000 sweat shirt for each brand and the company design 4 different brand.

So, number of brand is 4

n = 4.

Then,

1 brand = 60,000

Therefore, 4 brand = 60,000 × 4

4brand = 240,000 sweat shirts.

So, in a year the company will make 240,000 sweat shirts.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Answer with work please
    14·1 answer
  • How do I solve this?
    8·2 answers
  • Pls need this last thing due also 9/24/18
    14·1 answer
  • Poisoning by the pesticide DDT causes convulsions in humans and other mammals. Researchers seek to understand how the convulsion
    12·1 answer
  • A return of the prison with the length of Elda with a W in the heights of age has a volume of LWH what is the volume of the pris
    15·1 answer
  • How do I solve this?​
    11·2 answers
  • 4. In the Department of Natural Sciences, 14 faculty members have a PhD, and 30 faculty
    6·1 answer
  • Бах — 4y = 152<br> 3-76<br> y =
    6·1 answer
  • Which of the following is a point-slope equation for a line with the point
    15·1 answer
  • What's the answer to this?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!