Answer:
X = 10 and X = -4
Step-by-step explanation:
(x-3)^2-38=11
(x-3)^2 = 11 +38
(x-3) ^2 = 49
Taking square root on both sides
√(x-3) ^2 = √ 49
X-3 = +7, -7
X = 7 +3, X= -7+3
X = 10 X = -4
So, it has got two solutions
4x+48-3y
you can just distribute the 4 to x+12
$1.86 ÷ 18 oz = 0.10 $/oz
$6.29 ÷ 112 oz = 0.06 $/oz
$3.17 ÷ 42 oz = 0.08 $/oz
The 112 oz item for $6.29 is the cheapest price per oz. That would be the better buy.
$288.75 I believe! Sorry if my answer is incorrect!