1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
3 years ago
15

Several properties are used to evaluate this expression. Identify the property used in each step.

Mathematics
1 answer:
algol133 years ago
6 0
Addition propertyyyy
You might be interested in
Find the value if S (s-6)squared= 75
Stels [109]
9...
75 + 6 = 81
The square root of 81 = 9
6 0
3 years ago
What is -2.9 = 3f + 4.3
PolarNik [594]

-2.9 = 3f + 4.3\\3f+4.3+2.9=0\\3f+7.2=0\\3f=-7.2\\f=-7.2/3\\f=-2.4

8 0
3 years ago
How is a debit card similar to an ATM card?
REY [17]

C. Both can be used to withdraw money from ATMs.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Would the answer be <br> 40, 10 ?
Eduardwww [97]

Answer:

yeah the answer is (40,10)

6 0
2 years ago
A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?
Alisiya [41]
Find one ounce $3.92/8=$0.49
$0.49 per ounce
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you factor this in the form (x+b)(x+c)
    13·1 answer
  • A school is building a basketball court for its students. The length of the court is 31 1/8 feet. The width of the court is 25 1
    6·1 answer
  • Somebody give me the answer to this
    6·1 answer
  • Tanya wants to order 50 pizzas for a party. However, the pizza supplier can deliver only 45 pizzas on the given date. How will y
    10·2 answers
  • Prove that : sin^4(2x)=3/8-1/2cos4x+1/8cos8x<br> Someone plzz help!!!
    11·1 answer
  • Alex mounts the clock on a wood base with the shape shown what is the area of the base
    9·1 answer
  • the price of a share of a company's stock has been decreasing at a constant rate of $0.50 per share every half hour. if the pric
    13·1 answer
  • Write 3x^2+7x+2 in the form of a(x-h)^2+k
    12·1 answer
  • Which item below has the lowest cost per piece of pizza?
    7·1 answer
  • Find the disFind the distance between the points P and Q shown.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!