1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
3 years ago
6

Using the property of squares find the value of the following 24 square - 23 square

Mathematics
2 answers:
UkoKoshka [18]3 years ago
6 0

Answer:

47

Step-by-step explanation:

Using the follwing property

x^{2} -y^2=(x+y)(x-y)

in which x=24 and y=23

so

24^2-23^2=(24-23)(24+23)\\=1(47)\\=47

uysha [10]3 years ago
6 0

Answer:

47

Step-by-step explanation:

Lets say 24 is x and 23 is y.

the equation would be x^2 - y^2

this is = to (x-y)(x+y)

substitute the numbers in

(24-23)(24+23)

which simplifies to

(1)(47)

which equals 47

You might be interested in
Identify the constant of proportionality from the graph.<br><br>A. 1/2<br>B. 8<br>C. 2<br>D. 5​​
LuckyWell [14K]
I believe the answer is C
6 0
3 years ago
You have $1000 in the bank. Each month you earn 1.5% interest. How much money will be in your account after 8 months?
AlexFokin [52]

Answer:

Compound interest calculator. Here's how to use NerdWallet's calculator to determine how much your money can grow with compound interest

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the prime factorization of 420?
a_sh-v [17]

we have the factors 2 x 2 x 3 x 5 x 7 = 420. It can also be written in exponential form as 22 x 31 x 51 x 71.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pair of Descartes jeans costs $120. If the tax is 13%, how much does the pair of jeans cost including tax?
ivanzaharov [21]

Answer:

$135.60

Step-by-step explanation:

120*13%=15.6

15.60+120.00=$135.60

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
POSSIBLE PC
ANTONII [103]

Answer:20/104

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 6. Fred is riding his bike in a race to earn money for a sick boy. Fred rides his bicycle at a top speed of 17 miles per hour. I
    13·2 answers
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • Find the ratio of the following with solution<br>a. 30min:1.5hours​
    15·2 answers
  • Passes throw (1,-3),slope=1
    14·1 answer
  • Evaluate the summation of 3 times negative 2 to the n minus 1 power, from n equals 1 to 5..
    13·2 answers
  • Evaluate <br> 2a+4b<br> a=2 and b = -1
    15·2 answers
  • Find the measure of each exterior angle of the regular polygon.
    10·2 answers
  • This quiz has 9 questions with 4 options
    9·1 answer
  • Help me pls math genius
    5·2 answers
  • Help its due today ................................
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!