Answer: y = 21x
Step-by-step explanation:
y in this expression represents the total amount of money, in dollars, the students raise from selling x flowerpots.
21 is the price of each flower pot.
x is the number of flower pots sold.
If for instance, they sold 30 flower pots, y(total amount in dollars) would be;
= 21x
= 21 * 30
= $630
Answer:
45 pages in 1 hour
Step-by-step explanation:
Find the unit rate by dividing the number of pages by the number of hours
135/3
= 45
This means he can read 45 pages in 1 hour.
The unit rate is 45 pages in 1 hour.
Answer:
Cost of pop = $2
Cost of snacks = $3
Step-by-step explanation:
Let
Cost of pop = x
Cost of snacks = y
Hauler
x + 4y = 14
Good
2x + 2y = 10
x + 4y = 14 (1)
2x + 2y = 10 (2)
Using elimination method
Multiply (1) by (2)
2x + 8y = 28 (3)
2x + 2y = 10 (2)
Subtract (2) from (3) to eliminate x
8y - 2y = 28 - 10
6y = 18
y = 18/6
y = $3
Substitute y = 3 into (1)
x + 4y = 14 (1)
x + 4(3) = 14
x + 12 = 14
x = 14 - 12
x = $2
Cost of pop = $2
Cost of snacks = $3
I’ve seen this exact question so many times from other people
Answer:
A.
C.
E.
Step-by-step explanation:
A
-1/9×6=
-1/9×6/1= -6/9 = -2/3
B
-15 ÷ 10
-15/1 ÷ 10/1
-15/1 × 1/10 = -15/10 = -3/2
C
12 ÷ -18 =
12/1 ÷ -18/1 =
12/1 × -1/18 = -12/18 = -2/3
D
-3/4 ÷ 1/2 =
-3/4 × 2/1 = -6/4 = -3/2
E
-8/9 × 3/4 = -24/36 = -2/3