1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
4 years ago
12

Pls help! i’m not sure if the answer i chose is the right 1.

Mathematics
1 answer:
Anna71 [15]4 years ago
7 0
Ednshsbsafgansbssyshsbshs
You might be interested in
3) There were 35 children and 10 adults at a barbeque.
Mila [183]

Answer:

3. a. 10:35= 2:7

b.35:45=7:9

c.40:50=4:5

7 0
3 years ago
Please help I'm so stressed over this math ok here it is It costs $12.50 to enter an amusement park and $1.50 to play each game.
qwelly [4]

Answer:

12.50 + 1.50x < 35

Step-by-step explanation:

X represents the number of games that Cole plays. The admission price plus the money he spends on games should be LESS THAN or EQUAL to 35 dollars.

5 0
3 years ago
Beeswax used in making candles is produced by honeybees produce 7 pounds of honey for each pound of wax they produce. How many p
Mkey [24]

Answer:

1,015

Step-by-step explanation:

7 pounds of honey equals 1 pound of wax

So if we have 145 pounds of was, we multiply 145 by 7

145x7= 1,015

5 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP 25 POINTS GOOD ANSWERS ONLY!
timama [110]

Answer:

128

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find the value of b if the following figures are similar.​
chubhunter [2.5K]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

20 - 12 = 8

15 - b = 8

-b = 8 - 15

b = 7 ( -ve signs will become +ve)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is more 7 9/10 or 7 4/5?
    12·1 answer
  • Match the vocabulary word with the correct definition.
    6·2 answers
  • John is selling his pizza for $6 per slice in an area of high demand. However, customers are not buying his pizza.
    9·2 answers
  • How to change a decimal into a hole number
    10·1 answer
  • Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
    7·2 answers
  • Enter five expressions: a sum, a difference, a product, a quotient, and one that involves at least two operations that have the
    9·1 answer
  • A=<br> -4<br> 3<br> 3<br> 6<br> 4<br> 5<br> -3<br> -3<br> 4.
    8·1 answer
  • Solve the inequality. Graph the solution.
    9·2 answers
  • Y=x^2+2x-3. what is the quadratic equation and identify its solution.
    5·1 answer
  • I-phones have been in such demand that their price goes up by $25 every year. If they were $430, what is the
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!