1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kow [346]
3 years ago
15

I am too unmotivated to do any math even if its easy please help :)

Mathematics
1 answer:
Marta_Voda [28]3 years ago
4 0

Answer:

40% increase

Step-by-step explanation:

First, find the difference:

161-115=46

Then divide by the past price to get the percent increase:

46/115=.4=40%

You might be interested in
If the height of the box is 7 inches, the volume of the box will be [1] cubic inches.
Rainbow [258]

Answer:

I dont really get it-

Step-by-step explanation:

whats the question?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Desribe how to use a tens fact to find the difference for 15-8
Fittoniya [83]

Answer/explanation :

Step-by-step

subtract 15-8 you have 7 then take

10- ur answer is 7

10-7= 3

5 0
3 years ago
a bottle contains 3.5liter of water. A second bottle contains 3,750 millimeters of water .how many more millimeters are in. the
svetlana [45]
Well, if you convert 3.5 liters to 3,500 milliliters, all you do from there is do

3,750 - 3,500 = 250 milliliters
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Avanelle is walking around a track that is 400 yards long. She has walked around the track 7 times so far. How many more yards d
adelina 88 [10]

Answer:

2 miles = 3,520 yards

first we need to find how many yards she's walked already :

400×5=2,000 yards

now subtract :

3,520-2,000= 1,520 yards

Keisha needs to walk 1,520 more yards to complete 2 miles

hope this helped

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
1. Ellie has 2/8 pound of cheese. She used 1/2 of the cheese to make tacos. Since there are 16 ounces in one pound, how many oun
otez555 [7]

The ounces of cheese Ellie uses to make tacos is 2

What is a unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

Calculation :

1 pound = 16 ounces

Total cheese Ellie has = \frac{2}{8} pound

Cheese required to make tacos = \frac{2}{8}×\frac{1}{2} = \frac{1}{8} pounds

Ounces of cheese required to make cheese are \frac{1}{8} × 16 = 2 ounces

learn more about the unitary method here :

brainly.com/question/17110989

#SPJ1

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 2 < K on a number line
    5·1 answer
  • To deliver mulch, lawn and gardens charge $30 per cubic yard of mulch plus a $30 delivery fee. Yard depot charges $25 per cubic
    7·1 answer
  • Like please help I’m a dummy Yesterday Jack drove 35 1/2 miles used 1 1/4 gallons of gasoline what is the unit rate for miles pe
    8·1 answer
  • What’s the quotient of 2 divided by 1/3
    7·1 answer
  • I neeeddd help please!!!!?
    15·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7Bx%20%2B%203%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{x + 3} " alt=" \sqrt{x + 3} " a
    9·2 answers
  • Which of the following represents the polynomial 5x + 3x^4 + 15 − 7x3 in standard form, the degree of the polynomial, and the nu
    12·2 answers
  • Which is the graph of the linear inequality x – 2y &gt; –6?
    13·2 answers
  • Which best explains why |–4| = 4?​
    12·1 answer
  • Given m||n find the value of x.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!