1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shtirlitz [24]
3 years ago
15

Dakota bought 5 breadsticks for 58 cents each and 3 coffee cakes for 84 cents each. How much did Dakota spend?

Mathematics
2 answers:
aleksandrvk [35]3 years ago
4 0
Dakota would've spent the amount of $5.42.

sesenic [268]3 years ago
4 0
58 * 5 = 290 
84 * 3 = 252

290 + 252 = 5.42 

You might be interested in
I need some help with geometry?​
kramer
39=9x+7-3x+20

Subtract 27 from each side

12=6x
2=x

Now plug in 2 for x to find AB and BC

9x+7= AB
9(2)+7=AB
18+7= AB
25= AB

-3x+20= BC
-3(2)+20= BC
-6+20= BC
14= BC
3 0
2 years ago
Which expressions are equivalent to this expression?
Deffense [45]

4x+4

factor

4(x+1)

2(2x+2)

x+3x+42x+2x+1+3


Choices B,C,D

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
three friends go to the movies and split the total cost between them. the total cost is $13.05 for movie tickets and $10.26 for
lakkis [162]
Total cost = $13.05 + 10.26
= $23.31
Indivdual pay = $23.31 / 3
= $7.77 each
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In long division what is 601 divided by 3
horrorfan [7]
Who knows cause I don't
4 0
3 years ago
Choose the number that is 5 more than a square number.<br> 21<br> 34<br> 35<br> 65<br> 76
Ipatiy [6.2K]
5 more than a square number would be 21 which is 5 more than 16 (the square of 4)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ASAP PLZZZZZZ NOW ! answer all questions
    8·2 answers
  • State whether the ratios form a proportion.
    8·1 answer
  • 5*√27 I lost my calculator
    9·1 answer
  • 8. Parallel to the line y = 2x + 5 and contains the
    11·1 answer
  • How do i solve it pleas don't give the answer but give hints
    14·1 answer
  • Add:
    10·2 answers
  • A 5-yard roll of brown paper costs $0.55. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Using Cramer's Rule, what are the values of x and y in the solution to the system of linear equations below? -2x + 3y + z = 7 -4
    15·1 answer
  • Y = x^2+ 2x + 3<br> 2y - 2x = 10<br><br><br> (Solving the following system of equations)
    14·1 answer
  • The line models the cost of renting a bike. It costs ​$3 per hour plus a ​$1 deposit. Write an equation in​ slope-intercept form
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!