1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
3 years ago
12

Your friend says the solution to the inequality 6X -12X is greater than or equal to -18 are x greater than or equal to 3. Solve

the inequality correctly. What air did your friend make?
Mathematics
1 answer:
Anna [14]3 years ago
8 0
He forgot to switch the sign to less than or equal to after he divided -18 by -6 because when you divide by negatives, you flip the sign. The correct answer is x is less than or equal to 3
You might be interested in
Solve the equation.
Brrunno [24]
X^2 = 150
√x^2 = √150
x = 5√6 (or) ≈12.25

HOPE THIS HELPS!!!!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for w.<br><br> 16w − 15w = 20
Nimfa-mama [501]
16w-15w =.
1w=20
1/1=20/1
W=20
8 0
3 years ago
Another fair dice is rolled 300 times. How many times would you expect it to land with a multiple of three on top? I need help t
ira [324]

Answer:

100 times

Step-by-step explanation:

multiples of 3 on a number cube are 3 and 6

probability of rolling a '3' or '6' is 1/6 + 1/6 = 2/6 or 1/3

1/3 x 300 = 100

7 0
3 years ago
Simplify the radical /1829.
Airida [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=10%20-%206v%20%3D%20" id="TexFormula1" title="10 - 6v = " alt="10 - 6v = " align="absmiddle" c
MariettaO [177]
4v
You would subtract 10-6
Then you would add the v
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose the missing step in the given solution to the inequality −6x − 10 &gt; 14 + 2x
    9·1 answer
  • Find a linear equation whose graph is a straight line with the given property. Through ( 1/4, -1 ) and parallel to the line 4x-5
    5·1 answer
  • A shop produces 39 wet suits every 2 weeks. how long will it take the shop to produce 429 wet suits?
    9·1 answer
  • Prove that root3 (cosec (20))-sec (20)=4
    14·2 answers
  • Using sine and cosine, explain how you know where the graph of tangent will
    14·1 answer
  • 53 - 1= 65<br>help me please​
    10·1 answer
  • How many possible three-card hands exist in a standard deck of 52 cards?​
    12·2 answers
  • George is bringing granola bars and apples for his classmates at school. Apples cost $0.75 each, and granola bars cost $0.15 eac
    11·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • I need help with this question
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!