1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mezya [45]
3 years ago
14

Please show step by step video

Mathematics
2 answers:
Yanka [14]3 years ago
6 0
834/6=139
Each building will get 139 planks
Use long division

melomori [17]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

834 planks ÷ 6 building = 139 each building

You might be interested in
2(2x − 5 − 4) = 160 − 17
wariber [46]
4x - 9 = 143

4x = 152

x = 38
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rose garden is formed by joining a rectangle and a semicircle. The rectangle is 33ft long and 21ft wide. If the gardener wants
jeyben [28]

Answer:

The perimeter of the garden is 126.81 feet.                                      

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Dimensions of rectangle:

Length, l = 33 feet

Width, w = 21 feet

Dimension of semicircle:

Diameter of circle, d = 33 feet

r = \dfrac{d}{2} = \dfrac{33}{2} = 16.5

Perimeter of garden =

P =\text{(Length + 2(Width)) + Perimeter of semi circle}\\P =l + 2(w) + \pi(r)\\P = 33 + 2(21) + 3.14(16.5)\\P = 126.81

Thus, the perimeter of the garden is 126.81 feet.

3 0
3 years ago
How to calculate the critical value of z distribution ?
pshichka [43]

Answer:

Compute alpha (α): α = 1 - (confidence level / 100)

Find the critical probability (p*): p* = 1 - α/2

To express the critical value as a z-score, find the z-score having a cumulative probability equal to the critical probability (p*).

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A school purchsed basketball for $20 each and footballs for $15 each. they a brought a total of 28 for $480 how many of each typ
satela [25.4K]

Answer:

i in total spent : 480

Step-by-step explanation:

he bought 12 basketballs = 240

he bought 16 football = 240

you can decide how to make your system

4 0
3 years ago
PLEASSSSSSSSSEEEEEEEEEEEE<br> IS NOT A SCAMMM"<br> I JUST <br> NEED<br> HELP
emmainna [20.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the 15% of 800?
    15·2 answers
  • your family goes to a southern -style restaurant for dinner. there are 6 people in your family .some order the chicken dinner fo
    5·1 answer
  • What is (-4x-2)-(13x+1)=
    12·2 answers
  • Simplify the complex fraction 5/6 over 1 and 1/4
    12·2 answers
  • dilate triangle ABC using center p and scale factor 3/2. what do properties of dilations tell you about B'? (Answer B)
    15·1 answer
  • HELP MEEEEE (find the values of z and y)
    6·2 answers
  • Plz solve this question​
    6·1 answer
  • Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for<br> $10.35. What is the unit rate for the pecans?
    13·1 answer
  • I NEED HELP FAST!!!<br> What is the distance between 14,-15 and 10,-7
    7·1 answer
  • "Draw a line representing the "rise" and a line representing the "run" of the line. State the slope of the line in simplest form
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!