1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VARVARA [1.3K]
4 years ago
12

George buy pizza. He eat 3/8 of the pizza for lunch and 1/2 of the pizza for pizza for lunch What fraction of the pizza has Geor

ge eaten?
Mathematics
2 answers:
astra-53 [7]4 years ago
5 0

Answer:

7/8

Step-by-step explanation:

The fraction of the pizza eaten is the result from the addition of the fractions he ate for lunch on both occasions.

Therefore, the fraction of pizza eaten by George

= 3/8 + 1/2

Lowest common multiple of the denominators is 8

=(3 + 4)/8

=7/8

George has eaten 7/8 of the pizza bought.

PolarNik [594]4 years ago
4 0

To find the amount he ate we just add the fractions:

3/8 +1/2 = 7/8 or 0.875

HOPE THIS HELPS!

HAVE A GR8 DAY ;-)

You might be interested in
What is the probability of getting 6 as a product explanation and calculation
Mrrafil [7]

For an individual die roll, the probability of rolling 6 is \dfrac{1}{6}

6

1

.

Effectively, this problem is asking for P(\text{1st roll is 6}\cap\text{2nd roll is 6})P(1st roll is 6∩2nd roll is 6).

Using the rule of product, this is:

\dfrac{1}{6}\times\dfrac{1}{6}=\dfrac{1}{36}

6

1

×

6

1

=

36

1

.

8 0
2 years ago
Find the point on the line 5x+7y+1=0 which is closest to the point (−4,3).
Keith_Richards [23]

5x + 7y + 1 = 0
4 0
3 years ago
What's -5x – 10 = 10
Nikitich [7]
-5x-10=10   x= -4

Work:
-5x-10=10
     +10  +10
______________
-5x=20
_______
-5    -5

x=-4


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round your answer to the nearest hundredth.<br> ?<br> А<br> C<br> 3<br> 70°<br> B
Anika [276]
It would be 100 degrees
7 0
3 years ago
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
3 years ago
Other questions:
  • X^2+6X=16 is a quadratic equation what are the solutions?
    15·2 answers
  • When the value of a dependant variable decreases at the independent variable increases the function is said to be.....
    5·1 answer
  • 8×7×3 nooooooooooooooow
    15·1 answer
  • In the trapezoid at the right, BE= 2x-8, DE= x-4, and AC= x+2
    13·1 answer
  • Andy is 2 years older than Jeff. In 5 years the sum of their ages will be 40.find their ages now
    6·1 answer
  • Whar steps do you do for finding what the percent of 80 is 10?
    7·1 answer
  • Mr. Simpson tutored for students on Monday nine students on Tuesday 16 students on Wednesday and 21 students on Thursday if you
    12·1 answer
  • A 8-foot ladder touches the side of a building at a point 6 feet above the ground. At what height would a 22-foot ladder touch t
    12·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST IF RIGHT !
    6·2 answers
  • Solve the equation –15 + 10y = 25 for y.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!