1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lions [1.4K]
3 years ago
13

The first discount on a camera was 18%. The second discount was 20%. After the two discounts the price became $328. What was the

original price?
Mathematics
1 answer:
Inessa [10]3 years ago
7 0

18%==59.04
20%=65.60. $124.65 +$÷328.=$452.64 $452.64
total $124.65
You might be interested in
Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
ioda
34.05 divided by 3 is 11.35
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
how to change the following indicated sums to indicated products as in the preceding model: 5 • 20 + 5 • 3
Nesterboy [21]
We can factorize the equation given:
<span>5 • 20 + 5 • 3
= 5(20 + 3)
= 5(23)
= 115</span>
5 0
3 years ago
Question 5 (Essay Worth 5 points) Jessica purchased a DVD that was on sale for 12% off. The sales tax in her county is 3%. Let y
Vlad [161]

Answer:

<em>The expression for final cost of the DVD is  0.9064y</em>

Step-by-step explanation:

Jessica purchased a DVD that was on sale for 12% off.

If the original price of the DVD is  y , then the amount of discount on sale will be:  0.12y

So, the selling price of the DVD = (y-0.12y)= 0.88y

The sales tax in her county is 3%. So, the amount of sales tax on the selling price will be:  (0.88y\times 0.03)= 0.0264y

Thus, the expression for final cost of the DVD is:  (0.88y+0.0264y)= 0.9064y

4 0
3 years ago
What is the solution to this inequality x/10+6&gt;8
topjm [15]

The answer to this would be x = 20

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST ​
kobusy [5.1K]

Answer:

If using one pound of pumpkin the baker needs to use 4 pounds of flour mixture

Step-by-step explanation:

step 1: I am going to convert the measurements

into decimals

8/5=1.6

2/5=.4

step 2: I will use cross multiplication to find out how much pumpkin for one pound of flour

1.6=.4

 1=?

1*.4=.4/1.6=.25

step 3:  I will convert .25 into a fraction

.25=1/4

for every 1/4 pound pumpkin, I will use 1 pound of flour

which is why

If using one pound of pumpkin the baker needs to use 4 pounds of flour mixture

6 0
3 years ago
Other questions:
  • if u have 20 square pieces of wood describe ways you could make a rectangle by placing them side by side
    9·1 answer
  • A truck travels at the rate of 80 kilometers per hour. how much distance will it travel in 30 minutes?
    7·1 answer
  • 947×3 <br><br>What is the answer​
    9·2 answers
  • A Bag contains several stuffed animals. There are 3 tigers 2 orangutans 5 panda bears 8 giraffes and 7 Giselle's. Steven randoml
    8·1 answer
  • What is the probability that a person who is older than 35 years has a hemoglobin level between 9 and 11?
    5·1 answer
  • Calculate the volume of a square-based pyramid with a slant height of 5 ft and base edges of 6 ft.
    15·1 answer
  • By selling 33m of cloth ,prabha gained the selling price 11 m.what is the gain percent​
    6·1 answer
  • What is the value of | 7 |?​
    7·2 answers
  • Is this correct(thank you and five store)
    7·1 answer
  • Griffins's driveway is 21 feet long.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!