1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
4 years ago
15

At December 31, 2012 and 2011, Miley Corp. had 180,000 shares of common stock and 12,000 shares of 6%, $100 par value cumulative

preferred stock outstanding. No dividends were declared on either the preferred or common stock in 2012 or 2011. Net income for 20x2 was $450,000. For 2012, earnings per common share amounted to?
Business
1 answer:
Nuetrik [128]4 years ago
7 0

Answer:

$2.5 per share

Explanation:

Earning Per share is the amount of earning for the period that allocated to each share. Normally it is calculated using common shares. The earning used in this calculation is purely the earning that is associated with the shareholders of the company. We can have this earning after deducting all the expenses and preferred dividend as well.

Formula:

Earnings per share = Net Income / Numbers of common Shares

Earnings per share = $450,000 / 180,000

Earnings per share = $2.5 per share

You might be interested in
Tom sold his home for $140,000 paying a 7% real estate commission. He bought the home for $45,000, paid $2,000 in closing costs,
Igoryamba

Answer:

$48,200

Explanation:

Given:

Selling price of home = $140,000

Acquisition price = $45,000

Closing cost = $2,000

Cost of fireplace and family room = $35,000

Real estate commission = 0.07 × 140,000 = $9,800

Total adjusted basis  = 45,000 + 2,000 + 35,000 + 9,800

                                   = $91,800

Taxable gain = Selling price - adjusted basis

                      = 140,000 - 91,800

                      = $48,200

7 0
4 years ago
The total of tools, equipment, machinery, and buildings used to produce goods and services is called supply. True or False
Tanya [424]
True, they are called supply
3 0
4 years ago
Coleslaw cost $16.95 for a 5 kg pail. what is the cost for a 4 oz portion
sammy [17]

Answer: The cost for a 4 oz portion is 20$

Explanation:

Given : Cost of 5kg pail = 16.95$

To find : Cost of a 4 oz prtion = ?

Conversion factor : 1 kg = 35.274 oz

Thus cost of 35.274 oz = 176.37$

Then cost of 4oz =\frac{176.37}{35.274}\times 4=20$

Thus cost for a 4 oz portion is 20$

5 0
3 years ago
What happens when someone orders a second dessert when he or she is already full from the first dessert?
Setler79 [48]

Answer:

lower utility will be experienced on the second pizza

Explanation:

Utility is the satisfaction derived from the consumption of a product or a service. The ability of a product or service to satisfy a particular customer need or want determines its utility value.

The intensity of a need determines the level of utility required.  An intense need demands for a product with high utility value. Consumers are willing to spend huge amounts to satisfy such needs. Less intense needs result in reduced utility. Consuming a second pizza will not derive much satisfaction as compared to the first one. The customer's need is not as intense as prior to the first consumption.

7 0
3 years ago
Expand Your Critical Thinking 24-2 (Part Level Submission)Ana Carillo and Associates is a medium-sized company located near a la
Natasha_Volkova [10]

Answer:

total budgeted costs = $141,570

budgeted production = 1,000 units

standard rate = $141,570 / 1,000 = $141.57 per unit

total actual costs = $135,810

actual production = 850 units

actual rate = $135,810 / 850 = $159.78 per unit

  1. total fixed overhead variance = actual overhead costs - budgeted overhead costs =  $135,810 - $141,570 = -$5,760 favorable. The actual overhead expense was lower than budgeted.
  2. controllable variance = (actual rate - standard rate) x actual units = ($159.78 - $141.57) x 850 units = $15,478.50 unfavorable. The actual overhead rate was higher than the standard rate, that is why the variance is unfavorable (more money was spent than budgeted).
  3. volume variance = (standard activity - actual activity) x standard rate = (1,000 - 850) x $141.57 = 150 x $141.57 = $21,235.50 unfavorable. Less units where produced than budgeted, that is why the variance is unfavorable.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a career within the communication industry ?
    14·2 answers
  • Fontaine and Monroe are forming a partnership. Fontaine invests a building that has a market value of $334,000; the partnership
    7·1 answer
  • Assume you pay $24,000 today in exchange for an annuity with monthly payments, an APR of 6.75 percent, and a life of 15 years.Wh
    10·1 answer
  • Based on your understanding of the different items reported in the balance sheet and the information they provide, which stateme
    7·2 answers
  • The key principle in preventing disruption, destruction and disaster is ___________.
    6·1 answer
  • The following inventory transactions took place near December 31, 2018, the end of the Rasul Company's fiscal year-end:On Decemb
    5·1 answer
  • As part of the agency relationship, you have to keep everything that the buyer discloses to you private. This includes any infor
    14·1 answer
  • Vulcan Service Co. experienced the following transactions for Year 1, its first year of operations: Provided $82,000 of services
    10·1 answer
  • A $23 credit to sales was posted as a $230 credit. By what amount is the sales account in error?
    9·1 answer
  • translation or specification gaps emerge when you focus too intently on industry standards or internal capabilities that are not
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!