Answer:
$48,200
Explanation:
Given:
Selling price of home = $140,000
Acquisition price = $45,000
Closing cost = $2,000
Cost of fireplace and family room = $35,000
Real estate commission = 0.07 × 140,000 = $9,800
Total adjusted basis = 45,000 + 2,000 + 35,000 + 9,800
= $91,800
Taxable gain = Selling price - adjusted basis
= 140,000 - 91,800
= $48,200
Answer: The cost for a 4 oz portion is 20$
Explanation:
Given : Cost of 5kg pail = 16.95$
To find : Cost of a 4 oz prtion = ?
Conversion factor : 1 kg = 35.274 oz
Thus cost of 35.274 oz = 176.37$
Then cost of 4oz =
$
Thus cost for a 4 oz portion is 20$
Answer:
lower utility will be experienced on the second pizza
Explanation:
Utility is the satisfaction derived from the consumption of a product or a service. The ability of a product or service to satisfy a particular customer need or want determines its utility value.
The intensity of a need determines the level of utility required. An intense need demands for a product with high utility value. Consumers are willing to spend huge amounts to satisfy such needs. Less intense needs result in reduced utility. Consuming a second pizza will not derive much satisfaction as compared to the first one. The customer's need is not as intense as prior to the first consumption.
Answer:
total budgeted costs = $141,570
budgeted production = 1,000 units
standard rate = $141,570 / 1,000 = $141.57 per unit
total actual costs = $135,810
actual production = 850 units
actual rate = $135,810 / 850 = $159.78 per unit
- total fixed overhead variance = actual overhead costs - budgeted overhead costs = $135,810 - $141,570 = -$5,760 favorable. The actual overhead expense was lower than budgeted.
- controllable variance = (actual rate - standard rate) x actual units = ($159.78 - $141.57) x 850 units = $15,478.50 unfavorable. The actual overhead rate was higher than the standard rate, that is why the variance is unfavorable (more money was spent than budgeted).
- volume variance = (standard activity - actual activity) x standard rate = (1,000 - 850) x $141.57 = 150 x $141.57 = $21,235.50 unfavorable. Less units where produced than budgeted, that is why the variance is unfavorable.