Hello!
Answer:
$2,615
Explanation:
The balance of $ 2,056 is a positive number,
The deposits of $ 875 is a positive number.
The withdrawal of $ 316 is a negative number.
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
In cases like these, you simply have to multiply the choices you have for each step.
In fact, you can choose between 4 different crusts. For each of these crusts you can choose 4 different sauces. This means that there are
choices at this point. In fact, if we call the crust options 1,2,3,4 and the sauce options A,B,C,D, the 16 possible combinations are

From here, you keep going multiplying the number of options for each step, for a total of

Answer:
The equation of the line L is 
Step-by-step explanation:
we know that
The line y=7
Is a horizontal line (parallel line to the x-axis)
The slope of a horizontal line is equal to zero
A line L perpendicular to the given line must be a vertical line (parallel to the y-axis)
The slope of the line L is undefined
The line L passes through the point (2,-5)
therefore
The equation of the line L will be equal to the x-coordinate of the given point

Answer:C
Step-by-step explanation: