Answer:
Step-by-step explanation:
3.48/24= 14.54 cents/ oz
6.49/48= 13.52 cents/oz
Answer:
7.2
Step-by-step explanation:
1. Natalie needed 40 minutes to get to school. In hours 40 minutes is 40/60= 2/3 hour (because there are 60 minutes in an hour). so her speed is 14.4/(2/3)= 14.4*3/2= 21.6 mph.
2. Britany needed 40+20= 60 min. 60 min= 1 hour. so she needed 1 hour her speed is 14,4/1= 14.4mph
3. The difference 21.6-14.4=7.2 is the answer .
Step-by-step explanation:
Ratio 9:2, therefore total number of shares is 11.
because 9+2 = 11
total cards = 8,250
8,250/11 = 750
This is the value for one of the shares.
As the ratio is 9:2 we can find:
9 X 750 : 2 X 750
To see what everyone has won.
T-shirts : 2 X 750 = 1,500.
Hope you understand how it's done, if not leave a comment and I'll try to be more thorough