Answer:
805.2
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate = $32/(5 pounds) = $6.40/pound
[You can convert that to smaller units:
$6.40/pound × (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce]
:::::
Cost = (number of pounds) × $6.40/pound
:::::
12 pounds × $6.40/pound = $76.80
Answer:
I'm telling you once in my life, I committed mistake and I'M NOT POINT STEALER. put that in mind. You hurt me.
Let's solve for x.
2x+3y=5
Step 1: Add -3y to both sides.
2x+3y+−3y=5+−3y
2x=−3y+5
Step 2: Divide both sides by 2.
2x
2
=
−3y+5
2
x=
−3
2
y+
5
2
Answer:
x=
−3
2
y+
5
2
The answer to this problem is 164.
Hope this answer helps! feel free to ask any additional questions :)
Answer:
No
Step-by-step explanation:
The answer is to find the sum of each number, because factors are pulling out from total numbers, but when multiplying you don't need to pull out anything so it would be number