1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maurinko [17]
2 years ago
15

In 2012, five U.S postal stamps cost $2.20. how much did seven stamps cost?

Mathematics
2 answers:
Anni [7]2 years ago
7 0
First you have to find how much each stamp costs. So u take 2.20 ÷ 5 = 0.44.
Next you take 0.44 x 7 and you should get $3.08
Savatey [412]2 years ago
3 0
First, divide 2.20 by 5 to find the price of a single stamp.
2.20 ÷ 5 = 0.44
One stamp cost $0.44
Now, you multiply this by 7 to find the cost of seven stamps.
0.44 × 7 = 3.08
In 2012, seven stamps cost $3.08
You might be interested in
Evaluate ab-c when a= 4, b= 6, and c=2
finlep [7]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

(a*b)-c

(4 * 6) - 2

24 - 2

22

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
6.48> 6.4_1> 6.470 whats the unknown digit to make the statement true
Triss [41]
The unknown digit is 7 because 6.471 is greater than 6.470 and less than 6.48.
8 0
3 years ago
H(x)=2x;find h(7) please help​
bearhunter [10]
2? bc if x=7 then it equals 2(7) which is 14 sooo i believe either 7 or 2
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The point nearest to the origin on a line is at (4, -4). Find the standard form of the equation of the line.
Scrat [10]

Just did a specific one of these; let's do the general case.


The point nearest the origin is (a,b).


The line from the origin through the point is


bx - ay = 0


The line we seek is perpendicular to this one. We swap the coefficients on x and y, negating one, to get the perpendicular family of lines. We set the constant by plugging in the point (a,b):


ax + by = a^2 + b^2


ax + by -( a^2 + b^2) = 0


That's standard form; let's plug in the numbers:


4 x - 4 y - 32 = 0


x - y - 8 = 0



5 0
3 years ago
PLEASE HELP ME ASAP!!
Anni [7]

Answer:

nine less than the product of five and seven

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hallar el menor de tres números consecutivos, si la suma de la mitad del número menor más la tercera parte del número mayor exce
    12·1 answer
  • What is the value of the expression (7 - 2)2 ?
    9·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • Identify and EXPLAIN the ERROR
    6·1 answer
  • Jennifer bought an umbrella on a business trip. The umbrella is 29 inches long.
    6·1 answer
  • Please help me show my work for, Larry has a piece of wood that is 2.45 feet long and 2.097 inches wide. Part B: Using the width
    13·1 answer
  • Does anyone know how to do these types of problems?
    15·1 answer
  • Question 1 of 10
    9·1 answer
  • I need the answer for this question
    9·1 answer
  • NEED HELP ASAP! WILLING TO GIVE BRAINLIEST and 100 POINTS!!!!!!!Lisa has to cut her grandma's grass this weekend and wants to kn
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!