1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
3 years ago
6

FindHCF of(726, 255).​

Mathematics
1 answer:
Triss [41]3 years ago
3 0

Good evening ,

Answer:

<h2> 3</h2>

Step-by-step explanation:

255 = 3×5×17

726 = 2×3×11^2

Then HCF(255,726) = 3.

:)

You might be interested in
Kendra had twice as much money as kareem. Kendra later spent $8 and kareem earned $6. By then,the two had the same amount of mon
Svet_ta [14]

Answer:

x = 2y

x - 8 = y + 6

replace x by 2y in the second equation

2y - 8 = y + 6

y - 8 = 6

y = 14

x = 2*14 = 28

Kendra had $28 and Kareem had $14.

6 0
3 years ago
1. if 5 oranges cost 60 cents, how much does 1 orange cost?
Ivahew [28]
1. 12 cents each
2. $1.40
3. 40 mph
8 0
3 years ago
You drive 15 miles in one fourth of an hour. What is your average speed?
Mazyrski [523]
Hello ! I'm happy to help
the answer all revolves around this simple formula:
speed= distance/time
since you were driving for 1/4 of an hour that's 15 minutes
and we already know that you traveled 15 miles
so the speed would equal 15 miles every 15 minutes
if you want to find the total distance travelled is 15x15 =225
6 0
3 years ago
Which equation matches the table?
OleMash [197]

Answer:

y=2x

Step-by-step explanation

5 0
2 years ago
A coin is tossed 4 times. Find the probability of getting at 4 tails in a row.
7nadin3 [17]

Answer:

6.25%

Step-by-step explanation:

Each time you flip a coin, there is a 50% probability of it landing on tails. Each time you flip the coin, the 50% gets multiplied by \frac{1}{2}.

\frac{1}{2} to the power of <em>4 </em>is 0.0625. 0.0625 in percentage form is of course 6.25%

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Given: 3x &lt; -6.
    6·2 answers
  • So I'm stuck on a math problem. Given z=3 + 5i and w= -5 +I, evaluate z-w
    13·1 answer
  • A student bought a juice drink for $2 and a sandwich the total was &amp;6.50 how much was the sandwich
    8·1 answer
  • At one gym, there is a $12 start-up fee, and after that each month, m, at the gym costs $20. At another gym, each month at the g
    9·1 answer
  • PLeAsE HeLp Someone​
    13·1 answer
  • There are 29 students in Mrs. Dixon's science class. On the last test, only 1 student earned the median score of 84.
    12·1 answer
  • THIS IS A MATH QUESTION ON DIFFERENT TYPES OF TRIANGLES TY :)
    9·2 answers
  • Find the Error. Judith states that -|14| = 14 because the absolute value can never be negative. Find her mistake and correct it.
    13·1 answer
  • Which equation represents a linear function?
    15·1 answer
  • I will mark brainliest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!