1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
2 years ago
9

Simplify each product. Write in standard form.

Mathematics
1 answer:
andrey2020 [161]2 years ago
7 0
29. w^2 + 13w + 12
31. 9r^2 - 12r + 4
33. 21q^2 + 62q + 16
You might be interested in
On Friday, the temperature was 82°F. The temperature changed by –2°F on Saturday, and then it changed by 5°F on Sunday. What was
postnew [5]

Answer:

the temp on Sunday was 85, it changed by going down 2 degrees, and up 5 degrees

Step-by-step explanation:

when it says -2 degrees F its basically saying subtract 2, and then go on and add 5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
!!!! I need help with numbers 1 and 9 please !!!!!
Nataly_w [17]

(1)

given \frac{j}{6} = \frac{9}{10} ( cross- multiply )

10j = 54 ( divide both sides by 10 )

j = \frac{54}{10} = \frac{27}{5} ← in simplest form

(9)

let h be the hours worked daily , then

3h = 20 \frac{2}{3} = \frac{62}{3} ( divide both sides by 3 )

h = \frac{62}{3} ÷ 3

  = \frac{62}{3} × \frac{1}{3} = \frac{62}{9} = 6 \frac{8}{9}

She worked  6 \frac{8}{9} hours each day


5 0
3 years ago
Name the pairs of equivalent ratios: 2:3, 9:12, 8:5, 1:2, 2:1, 16:10, 3:6, 6:9, 5:8, 3:4 Tell how you know they are equivalent.
Svetach [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

2:3  And.  6:9

3:4  And 9:12

8:5 and 16:10

1:2.  And 3:6

4 0
2 years ago
The current in a simple electrical circuit is inversely proportional to the resistance. The current is 80 amps when the resistan
Oksana_A [137]
I =  / r            where I = current and r = resistance

80 = k / 50 so
k = 400

so we have I = 400/r

when r = 40  
I = 400/40 = 10 amps
6 0
3 years ago
Jacob bought 7 T shirts for $32.90 Kyle bought 12 T shirts for $60.00
soldier1979 [14.2K]
<span>Part A: Kyle is incorrect

</span>
Part B:  <span>Brenden paid  $37.60</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In ΔDEF,{EF}\cong{DE} EF ≅ DE and m∠E = 104°. Find m∠D.
    10·1 answer
  • The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle? Round your ans
    14·2 answers
  • Jack had a score of 10 with 4 darts. What numbers did he hit?
    9·2 answers
  • Make a congestion if you know that a relationship is proportional and are given one ordered pair that is not (0,0) how can you f
    6·1 answer
  • Steven brought a shirt and a pair of shoes for $95.50. If the shirt costs $12.30 more than the shoes, what was the price of the
    8·1 answer
  • I need help solving these practice problems
    10·1 answer
  • What is the contrapositive of the statement? All squares are rectangles.
    10·2 answers
  • Tell which rule applies to each expression
    13·2 answers
  • Help plz help ,!!,!,!,,,!!,!,!
    10·1 answer
  • Select the correct answer.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!