1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
3 years ago
8

Use the arc length formula to find the length of the curve y = 5x − 1, −3 ≤ x ≤ 2. Check your answer by noting that the curve is

a line segment and calculating its length by the distance formula.
Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]3 years ago
6 0

Answer:

  length = 5√26

Step-by-step explanation:

The arc length of f(x) on the interval [a, b] is given by ...

\displaystyle d=\int\limits_a^b{\sqrt{1+f'(x)^2}}\,dx

In the present case, we have ...

  f(x) = 5x -1

  f'(x) = 5

on the interval [a, b] = [-3, 2]. Then the arc length is ...

\displaystyle d=\int\limits_{-3}^2{\sqrt{1+5^2}}\,dx=\sqrt{26}(2-(-3))\\\\d=5\sqrt{26}

_____

<em>Check</em>

We're looking for the distance between the points ...

  (-3, f(-3)) = (-3, -16)

and

  (2, f(2)) = (2, 9)

Using the distance formula, the distance is ...

  d = √((2-(-3))² +(9-(-16))²) = √(5² +25²) = 5√(1+5²)

  d = 5√26 . . . . . matches the integral result

You might be interested in
What is the length of the arc shown in​ red?
professor190 [17]

Answer:

≈ 18.8 cm

Step-by-step explanation:

The arc length is calculated as

arc = circumference of circle × fraction of circle

The central angle is equal to the arc subtending it, that is 60°

  arc = 2πr × \frac{60}{360}

        = 2π × 18 × \frac{1}{6}

        = 36π × \frac{1}{6}

        = 6π ≈ 18.8 cm ( to 1 dec. place )

3 0
2 years ago
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
Juliette [100K]
What i would do since $22.10 for 2.6 find out how much 1 pound of salmon is

so divide $22.10 by 2.6

which would equal $8.50

$8.50 per pound of salmon

hope this helped :>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
there are 3 times more students who play trumpet than the tuba. which expression represents the total number of trumpeters based
beks73 [17]
The equation would look like:
3t
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A middle school is having a fundraiser. Edwin has $25.00 to pay for his purchases
antiseptic1488 [7]

Answer:

He needs $1.64 he has to pay $26.64

Step-by-step explanation:

$25 is what Edwin has

5.95 x 2 = $11.19

$2.50 x 3 = $7.50

11.19 + 7.50 + 7.95 = $26.64

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Segment AB is congruent to segment AB.
galben [10]

Step-by-step explanation:

i don't know sister/ boy

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 600,000+80,000+10 I'm word and standard form
    13·2 answers
  • Find the least common denominator (LCD) for the fractions. 1/12 and 3/4                                    A. 12        B. 4    
    6·2 answers
  • A pizza has a diameter of 16 inches. What is the area of the pizza? Leave answer in terms of π.
    15·2 answers
  • A. 5x10 to the third power
    5·2 answers
  • Aidan received 462 votes out of total of 825 votes cast. What percent of the votes did he get?
    8·2 answers
  • What'd the greatest common factor (GCF) for each pair of numbers. 25, 55 The GCE IS​
    8·1 answer
  • Can someone please help ​
    11·1 answer
  • Need help will give you the brainliest
    6·2 answers
  • Solve the simultaneous equations x2 + y2 = 10 and x – 3y + 10 = 0.
    14·1 answer
  • 7 friends share 840g of chocolate equally between them.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!