1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
schepotkina [342]
2 years ago
11

I am trying to solve this problem then simplify

Mathematics
2 answers:
Alborosie2 years ago
5 0

Answer:

3x^2+11x+6

Step-by-step explanation:

          3x       +2

x       3x^2      2x  

+3       9x         6

3x^2+9x+2x+6
=

3x^2+11x+6

Archy [21]2 years ago
3 0
6 is the correct answer
You might be interested in
Ming has 15 quarters, 30 dimes, and 48 nickels. He wants to group his money so that each group had the same number of each coin.
Colt1911 [192]
Find the greatest common factor. In this case it is 3. Divide each group by 3.
15÷3=5 quarters
30÷3=10 dimes
48÷3=16 nickels
Next count them by the coin's value:
5 × 0.25 = $1.25
10 × 0.10 = $1
16 × 0.05 = $0.80
Add them up:
= $3.05 in each group and there are three groups.

So, the greatest number of groups that he can make is 3; there will be 5 quarters, 10 dimes, and 16 nickels in each group, which is worth $3.05 in each group.
3 0
3 years ago
A scientist observes a petri dish containing a number of bacteria. On the first day, the dish had 300 bacteria on the second day
dezoksy [38]
I Think the answer is  because the pattern is to multiply it by 4



19200 answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite this decimal fraction as a decimal number.<br><br> 2 8/100
Lina20 [59]
The decimal version of  2 8/100 is 2.08

7 0
3 years ago
The cost of oranges in a grocery store is directly proportional to the number of oranges purchased. Jerri payed $2.52 for 6 oran
ExtremeBDS [4]

Answer: option A is the correct answer.

Step-by-step explanation:

The cost of oranges in a grocery store is directly proportional to the number of oranges purchased. Jerri paid $2.52 for 6 oranges.

If p represents the cost, in dollars,and n represents the number of oranges purchased, then introducing a proportionality constant, k, the equation becomes

p = kn

2.52 = k × 6

k = 2.52/6 = 0.42

Therefore, the equation representing the relationship is

p = 0.42n

4 0
3 years ago
Please help me with this question !!!!
AlekseyPX
The distance of DC=HG,4.47; distance of CB=GF, 2.23; distance of BA=FE, 2.23; distance of AD=EH, 3.16


Answer:All sides are congruent so the shapes are congruent

Hope this helps :)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate 2x2+y23 for x = 1.5 and y = 3. Show all of your work.
    12·1 answer
  • How many solutions does the following equation have? |3x + 12| = 18
    13·2 answers
  • A pedro earns 2464 a month. his expenses are at least $1,999 write and solve an inequality to find the possible amounts Pedro ca
    6·1 answer
  • Could someone please help me with this question? Thank you!
    7·1 answer
  • Jasmine earns an annual salary of $45609, as a therapist. How much does she earn per month?
    13·2 answers
  • Need help please our math teacher didn’t have enough time to give us the notes to learn this so I am confused
    6·1 answer
  • A circular plate has a radius of 13cm. What is the area of the plate? Use 3.14 for pi. Enter your answer as a decimal in the box
    15·1 answer
  • Find ln 0.985 using a calculator and round to four decimal places.
    5·2 answers
  • How do i solve this and what is the answer?
    15·1 answer
  • Karl used his credit card to buy a 90-inch HD flat-screen TV for $2,600. The credit card company charges 28% compound interest p
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!