Answer:
0.01, 0.1, 1/8, 1/5
Step-by-step explanation:
can i get the crown plz
Answer:
1) Sunny
2) Rainy
Step-by-step explanation:
You would have to divide $56 divided by 25 gallons which would equal $2.24 that the answer I hope it helped
Answer:
$11.50 is the cost for 2 pounds of walnuts
Expression: 7p - 2.50
Step-by-step explanation:
First, create an expression to represent the cost:
7p will represent the cost, since the walnuts are $7 per pound, and 2.50 needs to be subtracted from this because of the coupon for $2.50 off
So, the expression is 7p - 2.50
Use this expression to find the price for 2 pounds of walnuts:
7p - 2.50
7(2) - 2.50
14 - 2.50
= 11.50
So, the cost with the coupon will be $11.50