1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arisa [49]
3 years ago
12

Find the volume of the cone and the curved surface area of the cone

Mathematics
2 answers:
OlgaM077 [116]3 years ago
7 0

Answer:

301.6, 188.5

Step-by-step explanation:

to find the volume of the cone is πr^{2} \frac{h}{3}

so π x 6^{2} \frac{8}{3}

=301.59 or 301.6

now to find the curved surface area of the cone is πrl

so π x 6 x 10

=188.49 or 188.5

Taya2010 [7]3 years ago
4 0

Answer:

a) 301.6 cm^3.

b)  188.5 cm^2.

Both are correct to the nearest tenth.

Step-by-step explanation:

Volume = 1/3 π r^2 h

= 1/3 * π * 6^2 * 8

= 301.59 cm^3

Area of the curved surface

=  π  L r       where L = the slant height

=  π * 10 * 6

=  188.49 cm^2.

You might be interested in
Fixed costs are $3,000, variable costs are $5 per unit. The company will manufacture 100 units and chart a 50% markup. Using the
dmitriy555 [2]

Answer:

1. Using the cost-plus pricing method, the selling price = $5.25

2. The change in selling price from 2018 to 2019 is $3.69 or 33.5% reduction.

3. To break-even, unit sales = 4,000 units

To realize a target return of $200,000, the unit sales = 5,600 units

4. Units to break-even = 12,500 meals

Sales revenue at break-even point = $125,000

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Fixed costs = $3,000

Variable costs per unit = $5

Units manufactured = 100 units

Total variable costs = $500 ($5 * 100)

Total costs = $3,500 ($500 + $3,000)

Cost per unit = $3.50

Markup percentage = 50%

Using the cost-plus pricing method, the selling price = $5.25 ($3.50 * 1.5)

b) Fixed costs per year = $150,000

Variable costs per unit = $3

Production units = 30,000

Total variable costs = $90,000 ($3 * 30,000)

Cost-based pricing with a profit margin = $3 per unit

Total costs = $240,000 ($90,000 + $150,000)

Cost per unit = $8 ($240,000/30,000)

Selling price per unit = $11 ($8 + $3)

Variable cost = $2 per unit

Production units = 65,000 units

Total costs = ($2 * 65,000 + $150,000)

= $280,000 ($130,000 + $150,000)

Unit cost = $4.31 ($280,000/65,000)

Selling price = $7.31 ($4.31 + $3)

Change in selling = $3.69 ($11 = $7.31) = 33.5%

c) Fixed costs = $500,000

Per unit costs = $75

Proposed price = $200

Contribution margin per unit = $125 ($200 - $75)

To break-even, unit sales = $500,000/$125 = 4,000 units

To realize a target return of $200,000, the unit sales = $700,000/$125 = 5,600 units

d) Kitchen and related equipment costs = $100,000

Other fixed costs per year = $50,000

Variable costs = $6 per platter

Price per meal = $10

Contribution margin per meal = $4 ($10 - $6)

Units to break-even = $50,000/$4 = 12,500 meals

Sales revenue at break-even point = $50,000/40% = $125,000

5 0
2 years ago
Use the quadratic formula to find the complex solutions to the equation 10x2 – x + 9 = 0.
melomori [17]

Quadratic formula: (-b +/- sqrt(b^2 - 4ac)) / 2a

a = 10

b = -1

c = 9

1 +/- sqrt((-1)^2 - 4(10)(9)) / 2(10)

1 +/- sqrt(1 - 360) / 20

x = 1 +/- sqrt(359i) / 20

Hope this helps!

7 0
3 years ago
10 Write the fraction two different ways.
Cerrena [4.2K]

Answer:

-0.8,  -77%

Step-by-step explanation:

These have been rounded up by the way,

I converted it to decimal and percent form

5 0
2 years ago
A graph is made by a straight line that intersects the y axis at the point (0,12). Why isn't that graph a proportional relations
bogdanovich [222]

Answer:

The table of values and their graph show above a straight line that passes through the origin. This indicates that the relationship between the two currencies is in direct proportion. Think about what this means in real terms – if you have ten times more dollars than another person, when you both exchange your money, you will still have ten times more money. Notice also that the graph passes through the origin; this makes sense as if you have no dollars you will get no pounds!

We can express these relationships algebraically as well as graphically.

4 0
2 years ago
10 computer operators can compose 120 pages in 2 hours. How many operators should work, if the same job is to be completed in 30
cupoosta [38]

Answer:

40 Operators

Step-by-step explanation:

if 10 operators worked on 120 pages for 2 hours

P operators will work on the same pages for 30min

note: 2hrs= 120min

10×120min/120= P × 30/120

  • cross multiply
  • make P subject of the formula

P= 10×120×120/120×30

P = 40 operators

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A circle is divided into 6 equal parts what is the total angle measure of 1 part
    14·2 answers
  • Multiply each of the following numbers 7.32, and 0.006 by 10, 100, and 1,000. Then explain the pattern you can use to find the p
    9·1 answer
  • A certain office supply store stocks 2 sizes of self-stick notepads, each in 4 colors: blue, green, yellow, or pink. The store p
    5·1 answer
  • Ken uses pattern blocks to make a design. He puts 5 pattern blocks together, as shown in the diagram.
    12·1 answer
  • −4x−6=−5y+2 Write a formula for g(x) in terms of x
    7·1 answer
  • Help please please Please pls
    15·1 answer
  • What is the mode of the following numbers?<br> 10, 6, 4, 4, 6, 4, 110, 6, 4, 4, 6, 4, 1
    11·2 answers
  • I needdd help please! ):
    10·1 answer
  • Solve pls brainliest
    7·2 answers
  • HI! Ok so I specifically am having an issue solving this problem? I keep coming back to 2.32 when im solving it myself and when
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!