Answer:

Step-by-step explanation:
hope this helps :)
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
<u>Answer:</u>
$14
<u>Step-by-step explanation:</u>
Assuming the cost of folder to be
, then the cost of notebook will be
and the cost of set of pencils will be
.
Cost of the folder = $2
Cost of notebook = 4 × 2 = $8
Cost of pencil = 2 × 2 = $4
Total cost of 1 folder, 1 notebook and 1 set of pencils = $2 + $8 + $4 = $14