1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olya-2409 [2.1K]
4 years ago
5

What is the square root of 120

Mathematics
2 answers:
Viefleur [7K]4 years ago
5 0

\tt\sqrt{120}= \sqrt{4\cdot30}=\sqrt{4}\cdot\sqrt{30}=2\sqrt{30}\approx2\cdot5.5\approx11

SOVA2 [1]4 years ago
3 0
The square root of 20 is 2 square root 30 or in decimal form it would be 10.95445115
You might be interested in
Suppose r(140°, P)(A) = B and (RPD←→∘RPC←→)(A) = B, what is m∠CPD?
NISA [10]

An angle bisector divides an angle into two equal halves.

The measure of angle \angle CPD is 70 degrees

The complete question is an illustrates the concept of angle bisector;

Where:

\angle RPD = 140^o, and line PC bisects \angle RPD

Because line PC bisects \angle RPD, then it means that the measure of RPD is twice the measure of CPD:

So, we have:

\angle RDP = 2 \times \angle CPD

Substitute \angle RPD = 140^o

140^o = 2 \times \angle CPD

Divide both sides by 2

70^o = \angle CPD

Apply symmetric property of equality:

\angle CPD = 70^o

Hence, the measure of angle \angle CPD is 70 degrees

Read more about angle bisectors at:

brainly.com/question/12896755

5 0
3 years ago
PLEASE HELP HELP HELP HELP HELP
iragen [17]

Answer:

here

Step-by-step explanation:

can you give me brainliest

5 0
3 years ago
What is the volume of the cone? Use π ≈ 3.14. 12.56 cubic units 18.84 cubic units 20.93 cubic units 25.12 cubic units
HACTEHA [7]

Answer:

volume of cone = 12.56 cubic units

Step-by-step explanation:

Volume of cone = 1/3  π r² h

            r = 2

            h = 3

then

V= 1/3 3.14 * (2) ² 3

 = 12.56 cubic units

4 0
3 years ago
If h(x) is the inverse of f(x), what is the value of h(f(x))?<br> OO<br> 0 1<br> f(x)
kozerog [31]

Answer:

x.

Step-by-step explanation:

h(f(x) = x.

For example the inverse of  f(x) = 2x  is g(x) = x/2

f((gx)) 2 (x/2)

= 2x / 2

= x.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
John is buying food for his cat, Fluffy. Fluffy LOVES a fancy wet food which costs $1.50 per day. Fluffy will also tolerate dry
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of days that fluffy eats wet food in a week and y represents the number of days that fluffy eats dry food in a week.

Hence:

x + y = 7                    (1)

Also, John wants to spend at most $9.00 on cat food each week. Hence:

1.5x + 0.75y ≤ 9       (2)

The list of possible points after solving graphically are:

(0,7), (6,0), (0,12) and (5, 2). If x,y > 0, then the point that satisfies the inequality is:

(5, 2) i.e. 5 wet food and 2 dry food

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of a rectangle is
    5·2 answers
  • Unit rate for $4.95 for 3 tacos
    10·1 answer
  • Solve for x: <br> 6x−20=4x
    14·2 answers
  • Rachel and her friends are making necklaces out of beads and straws. They plan to use 12 beads and 5 straws for each necklace. T
    13·1 answer
  • I need help ? I can’t figure it out can someone help me plz
    11·1 answer
  • Marice mows the lawns on Saturday. Last week it took him 5 1/2 hours to finish. This week it took only 5 hours. How many times l
    14·1 answer
  • when 1770 is divided into 14 equal parts, the remainder is 6. what is the correct way to write th quotient
    14·1 answer
  • Which best describe the graph of
    5·1 answer
  • HELPP 100 points
    14·2 answers
  • I’ll give Brainliest!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!