A $2.20+$2.40x= >$9.00
B Patricia can buy 2 Pou d of potatos
Answer:
1.5 cups of lemonade per 1 lemon
Step-by-step explanation:
find the unit rate:
4/4=1
6/4=1.5
1.5 cups of lemonade per 1 lemon
I hope I read this correctly
Answer: 
Step-by-step explanation:
You can use the following formula to calculate the surface area of the right rectangular prism:

Where "w" is the width, "l" is the length, and "h" is the height.
Knowing that this rigth rectangular prism has a length of 8 centimeters, a width of 3 centimeters and a height of 5 centimeters, you can substitute these values into the formula.
Then, the surface of the right rectangular prism is:
![SA = 2[(3cm*8cm) + (8cm*5cm) + (5cm*3cm)]\\\\SA=158cm^2](https://tex.z-dn.net/?f=SA%20%3D%202%5B%283cm%2A8cm%29%20%2B%20%288cm%2A5cm%29%20%2B%20%285cm%2A3cm%29%5D%5C%5C%5C%5CSA%3D158cm%5E2)
Answer:
A: Two angles form a right angle.
Step-by-step explanation:
took the test
Answer:
13 Boxes with $41 left over
Step-by-step explanation:
$600/$43 = 13.9 (so she can buy 13 boxes of light fixtures)
$43 x 13 = $559
$600-$559=$41 left over