1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
3 years ago
11

Judy worked 8 hours and Ben worked 10 hours. Their combined pay was 80. when judy worked 9 hours and Ben worked 5 hours, their c

ombined pay was 65. Find the hourly rate of pay for each person.
Mathematics
1 answer:
saul85 [17]3 years ago
6 0

Answer:

Judy 80+65 = $145/17 hrs = $8.53

Ben 80 +65 = $145/15 Hrs = $9.33

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Ike Phillips worked 6.7 hours at time-and-a-half pay and 3.4
ikadub [295]

Working out the different pay rates earned by Ike Phillips :

  • Time and half pay rate = $17.055
  • Double pay rate = $22.74
  • Time and half earning = $114.2685
  • Double rate earning = $77.316
  • Gross earning = $646.3845

Let :

Regular rate = $11.37

Total earning for the week = $454.80

Double pay hours = 3.4

Time and half pay hours = 6.7

  • Time and half pay rate = 1.5 × regular pay rate = 1.5 × 11.37 = $17.055

  • Double pay rate = 2 × regular pay rate = 2 × 11.37 = $22.74

  • Time and half earning = rate × time = $17.055 × 6.7 = $114.2685

  • Double rate earning = rate × time = $22.74 × 3.4 = $77.316

  • Gross earning = (regular + time and half + double earning) = $(454.80+114.2685+77.316) = $646.3845

Therefore, Ike's gross earning for the week is $646.3845

Learn more : brainly.com/question/24635246

4 0
3 years ago
1. What is the slope of the line that passes through the points E(3, 0) and F (6, -3)?
Mama L [17]

Answer:

1. m=- -1 2. -1+1

Step-by-step explanation:

Ok for the first one you need to label 3 x1 0 y1 6 x2

and -3 y2

Next you need to do y2-y1 over x2-x1 so fill that in and your equasion is (-3-0)

------------ = -3

( 6-3) ----

3

That reduces to -1 because -3 divided by 3 is -1

As for number 2 we need to find b to do this pick any of the y's from before we can go with 0 so the 0 is y in the equasion and we already learned slope is -1 so your equasion should be 0=--1+b ok to solve this you need to add -1 to both sides since its a negitive so you add 1 to 0 which is 1 and when you add 1 to -1 it cancells it out so you have 1=b so b is 1 for the equsion you just fill it in so it is y=- -1+1

I hope I helped

5 0
3 years ago
A computer scans every 2.75 days and another scans every 3.5 days
Brut [27]

Answer:

Alright, so we have to find the LCM of 2.75 and 3.5.

A good start would be to multiply them together to get 9.625, but we want a whole day!

This would be every 77 days :)

5 0
3 years ago
26. (02.08)
Mama L [17]

Answer:

X^2 -5x -36

Step-by-step explanation:

formula of an area of a rectangle: ab

a-length

b-width

(x+4)*(x-9) = x^2 -5x -36

7 0
2 years ago
The zeros of function dare -3 and 8. Which expression could be a factor of function d?
erastovalidia [21]

Answer:

(x + 3)

Step-by-step explanation:

Using the zero product property

x-a = 0  x-b = 0  where a and b are the zeros

(x-a)(x-b) =0

(x- -3)(x -8) =0

(x+3) (x-8) =0

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Guys, please help me with this math problem.
    5·2 answers
  • Jordan is kayaking upstream. The following equation models his speed: f(x) = 2x2 − 4x − 9, where x is Anna's speed relative to l
    11·1 answer
  • Karen made 40 cakes
    6·1 answer
  • (a^4+4b^4)divided by (a^2-2ab+2b^2)
    15·1 answer
  • Jim’s family is choosing whether to go to a restaurant for lunch or for dinner. The cost of a salad is $7 at lunch and $9 at din
    14·2 answers
  • -4q= 52<br> HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<br> Algebra 1
    5·2 answers
  • Identify two segments that are marked parallel to each other on the diagram below. PLEASE ANSWER CORRECTLY !!!!!!!! WILL
    8·1 answer
  • Let x= t+2 and y= t² Write an equation for y in terms of only X​
    15·1 answer
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • A baker needs to have 15.5 pounds of flour on hand for the weekend bread so he looks in the cupboard and finds a bag that has 4.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!