1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
3 years ago
12

Write the point-slope form of the equation of the line through the given point with the given slope. (-5,0) slope= 2/3

Mathematics
1 answer:
amid [387]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

y - 0 = 2/3(x + 5)

y = 2/3x + 10/3

You might be interested in
Y= <br> Help me please thanks
MArishka [77]

The value of y will be equal to 4.61.

<h3>What is trigonometry?</h3>

Trigonometry is the branch of mathematics that set up a relationship between the sides and angle of the right-angle triangles.

The value of y will be calculated by using the Pythagorean theorem:-

a² + a² = (9√2)²

a = 9

Applying angle property in the triangle:-

tan26 = \dfrac{MK}{9}

9tan26 = MK

LM = 9 - 9tan26

LM = 9 - 4.38

LM = 4.62

Therefore the value of y will be equal to 4.61.

To know more about Trigonometry follow

brainly.com/question/24349828

#SPJ1

4 0
1 year ago
Which point does the graph of the parent function Y=tan(x) pass through?
zvonat [6]

Answer:

(0, 0)

Step-by-step explanation:

The graph of y = tan x passes through the origin, (0, 0).

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tom made the box plots to compare the number of calories between his morning snacks and his afternoon snacks.
serg [7]

Answer:

cc ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Here is an inequality: 7x+6/2 &lt; 3x +2
Archy [21]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Estimate the unit rate to the nearest hundredth. $1.19=GRAPE JUICE 12 fl oz. The unit rate is about$_ per fluid ounce.
Ket [755]
To find the unit rate of a given amount, you have to divide the price by the fluid oz or amount. In this case it is 1.19 / 12. The quotient is 0.0991666667 or (rounded) $0.10.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which Statement is true?
    6·1 answer
  • E each problem. Show your work.
    9·1 answer
  • Round 325.6809 to the nearest hundredth. Enter your answer in the space<br> provided
    11·2 answers
  • The function p(h)=0.375h+3 represents the supply model to determine the millions of
    7·1 answer
  • Snap handouts? I'll give mine to ppl 14-16
    5·2 answers
  • The number of Proper subsets of a set with m element
    12·1 answer
  • The value of x + y is negative, and X is a
    11·1 answer
  • The price of a new dishwasher is £376. This price includes VAT at a rate of 17.5%. What was the price before VAT was added?
    7·1 answer
  • I need help on this question!
    14·1 answer
  • (Look at photo)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!