1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
3 years ago
12

What is the unit rate $140 for 18ft

Mathematics
1 answer:
scZoUnD [109]3 years ago
8 0
You have an equation:18ft=$140. To find the unit rate for ft, divide both by 18:/18ft= $140/18= $7.78/1ft.
You might be interested in
Can you help me on this question
ikadub [295]

Answer:

Step-by-step explanation:

i dont know that

question...

7 0
2 years ago
Using the properties of absolute values, simplify the expression x×|x|, if it is known that:
Westkost [7]

Answer:

  • x ≥ 0: x|x| = x²
  • x < 0: x|x| = -x²

Step-by-step explanation:

<u>For x ≥ 0</u>

  |x| = x

so

  x|x| = x(x) = x²

<u>For x < 0</u>

  |x| = -x

so

  x|x| = x(-x) = -x²

7 0
3 years ago
Please help me on this question! ​
Fofino [41]

Answer:

L = √(5² + 10² + 7²) = √174 in

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
A student is painting a room at a constant rate. She is able to paint 2/5 of a room in 1/2 of an hour. How long does it take to
MrMuchimi

Answer:

75 minutes

Step-by-step explanation:

if it takes 30 minutes to paint 2/5 of the room, then it must take 15 minutes to paint 1/5 of the room.

15 * 5 = 75 minutes or 5/4 hours

7 0
3 years ago
Which of the binomials below is a factor of this expression?<br> 16x2 + 40xy + 25y2
svet-max [94.6K]
(4x+5y)2 is the right answer
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a licensed practical nurse vizag new uniform he pays $39 for the scrub pants $27 for the school top $49 for lab coat $69 to shoo
    14·2 answers
  • What is 3a+-2(a+b) simplified??
    10·1 answer
  • Which of the following statements is true for inverse functions f(x) and g(x)?
    12·2 answers
  • Jeanne went shopping. She bought 3 DVDs for $12 each. She also bought 4 books for $9 each. Jeanne had a coupon for $10 off her t
    6·1 answer
  • You have 59 total coins for a total of $12.05. You have only quarters and dimes. How many of each coin do you have?
    10·1 answer
  • Trish is ordering t-shirts from a website that charges a certain amount per t-shirt plus a flat rate for shipping. The cost for
    9·2 answers
  • Tom bought 3 adult movie tickets and 8 child tickets. If adult tickets cost $9.00 each and child tickets cost $5.00, what is the
    5·1 answer
  • For questions 20 through 23, use the graph below.
    7·1 answer
  • Using the picture below, which angle is alternate exterior to angle 2?
    13·1 answer
  • A store sells a shirt in 6 different colors. The shirts are displayed on 3 shelves. On each shelf there are 2 shirts of each col
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!