1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna11 [10]
3 years ago
10

College Algebra

Mathematics
1 answer:
Julli [10]3 years ago
3 0
765
you divide the 2 boards by half so now you know one board is 153 and multiple that by 5 and get 765
You might be interested in
Write an equation in slope - intercept form passing through (2,5); slope 3 over 4
Ipatiy [6.2K]
We can use point slope form then convert to slope intercept

point slope
y-y1=m(x-x1)
m=slope
(x1,y1) is a givn point
point is (2,5)
slope is 3/4
y-5=3/4(x-2)
y-5=3/4x-6/2
add 5
y=3/4x-3+5
y=3/4x+2
4 0
3 years ago
Irene has 1 gallon of milk. She uses
Maurinko [17]

Answer: 32

Step-by-step explanation: There are 128 fluid ounces in a gallon of milk so divide that by the 4 per bowl and you get 32 bowls

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara wants to keep her phone bill under $40 each month. There is a flat fee of $34 and she is charged $0.05 per text message, t.
alukav5142 [94]

Answer:

320 messages

Step-by-step explanation:

20 messages per dollar,

20 x 16 equals 320

8 0
3 years ago
Pic attached for further detail
marissa [1.9K]
I dont get what you asking
8 0
3 years ago
Triangle PQR is formed by the three squares A, B, and C:
Levart [38]
The first choice if ()2 means to the power of two if not then it is none of them.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One apple and three oranges cost $5.10 and another 5 oranges and one Apple cost $7.50 what is the price of one apple and one ora
    13·1 answer
  • Which equation is equivalent to 4x + y=12? A.y=-4x-32 B.y=-4x+12 c.y=4x+12 D.y=4x-3
    8·2 answers
  • Can you help me with this its easy
    11·2 answers
  • Plz help me i need help bonus token
    12·1 answer
  • 7 plus a number z is more than 5
    6·1 answer
  • PLEASE SOLVE. FIRST ANSWER WITH EXPLANATION GETS MOST BRAINLIEST AND 10 POINTS. THANKS ;)
    9·1 answer
  • What is the volume of a cube if one side is 2x
    14·2 answers
  • Please help asap no trolls!
    7·1 answer
  • What is the result of dividing 223 – 322
    15·1 answer
  • ron's car uses 12 L of gasoline per 100km of highway driving . Asmas car uses 5/6 as much fuel. How much fuel does asma car use
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!